[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي آرشیو اخبار نشست‌های علمی یادداشتهای علمی ثبت نام تماس با ما جستجو نگره‌های اقتصادی بانک اطلاعات مدیریت شهری حمایت از کالای ایرانی ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با انجمن::
یادداشت های علمی::
بانکداری و مالیه شهری::
بانک اطلاعات مدیریت شهری::
اقتصاد‌مقاومتی؛ اقدام‌ و‌ عمل::
تصاویر منتخب::
گنجینه::
عضویت ::
مسابقات علمی::
خبرنامه تخصصی::
پیوندهای مفید::
برقراری ارتباط::
تسهیلات پایگاه::
::
نگره‌های اقتصادی

AWT IMAGE

..
تقدیر رئیس جمهور
AWT IMAGE
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
نظرسنجی
به نظر شما مطالب این سایت تا چه اندازه توانسته اطلاعات شما را در حوزه اقتصاد شهری افزایش دهد؟
خیلی زیاد
زیاد
متوسط
کم
خیلی کم
   
..
:: برنامه ریزی، همگام با سیاستهای اقتصادی در گردشگری باشد نه جدا از آن ::
 | تاریخ ارسال: 1400/1/7 | 
دکتر امینیان فعال حوزه گردشگری با اشاره به اینکه افراد به صورت جزیره ای عمل  می کنند،گفت: در آغاز تحویل سال ۱۴۰۰ همه به سخنان رهبری گوش کردیم اگر هر ۸۵ میلیون جمعیت ایران  خود برای کمک به عرصه تولید پیش قدم شوند اقتصاد کشور رونق می یابد همه باید مسئولیت پذیر باشیم.  
دکتر ناصر امینیان عضو هیات مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران و عضو هیات مدیره انجمن علمی گردشگری ایران پیرامون فرمایشات مقام معظم رهبری گفت: ضمن تبریک سال جدید و اعیاد شعبانیه همانطور که سال گذشته مقام معظم رهبری بر جهش تولید تاکید داشتند شعار امسال نیز در حمایت از شعار سال گذشته حمایت از تولید و پشتیبانی و رفع موانع است.
وی افزود: در حوزه گردشگری تولیدات ما تولید خدمات است و چیزی به عنوان کالا ارائه نمی شود هتل و هواپیما فروخته نمی شود بلکه خدمات هتل، صندلی هواپیما و خدمات تور عرضه می شود . ادامه دار بودن پروسه کووید ۱۹ در کشور و در تمام دنیا و بسته شدن مرزها مانند عتبات عالیات ترکیه و امارات متحده در بحث گردشگری خارجی هم برای ورود هم برای خروج بسته شده و آنچه در حال حاضر اهمیت دارد بحث سفرهای برنامه ریزی شده بر مبنای تور برای کل سال است نه فقط برای High season نوروزی یا تابستان بلکه برای تمام سال است.
 
دکتر امینیان تصریح کرد: باید برنامه ریزی به گونه ای باشد که با حجم زیاد مسافر در ایام نوروز و تابستان روبرو نباشیم بلکه باید سفرها هدفمند شود و هدفمندی سفرها باید با کمک دولت صورت پذیرد.
 
عضو هیات مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران تاکید کرد:‌ متاسفانه آنچیزی که اتفاق می افتد حضور مدیران غیر متخصص پس از گذشت ۴۲ سال از انقلاب اسلامی در حوزه گردشگری است و عدم مدیریت بحران در این مدیران  افزایش عامل کرونا را در حوزه گردشگری فراهم آورده و با هر نوع گردشگری چه داخلی و چه ورودی مخالفت شده است.
 
وی تصریح کرد: در یک سال گذشته با روند آزمون و خطایی که اتفاق افتاده به نظر می رسد که حوزه گردشگری در مسیر نابودی قرار گرفته است و کرونا نیز به صورت جهشی در شهرهای مختلف رشد داشته و این مساله حاکی از عدم برنامه ریزی و مدیریت بحران در حوزه گردشگری است. کما اینکه مدیریت بحران جدا از سازمان گردشگری برای خود برنامه ریزی دارد در صورتی که این دو صنعت می توانند در کنار هم پول و ثروت را در کشور جابجا کنند .
 
عضو انجمن علمی گردشگری ایران اظهار داشت: عدم برنامه ریزی موجب شده که مردم به صورت خود جوش برای سفرهای خود به برخی از شهرها برنامه ریزی کنند آنهم به چند مقصدخراسان رضوی، مشهد مقدس و استان مازندران و گیلان ویک یا دو جزیره در جنوب کشور باشد که آنهم باعث تشدید بیماری کرونا شود در صورتی که ما ۳۰ استان داریم و گردشگر می توانست با برنامه ریزی و با رعایت پروتکل ها و هدایت شده به سفر ایمن خود بپردازد.
 
وی در پاسخ به اینکه برای اقتصاد حوزه گردشگری چه فکری شده است، افزود: اگر بخواهیم شفاف به آن بپردازیم ما برنامه ریزی در مدیریت حوزه گردشگری و برنامه ریزی گردشگری به کار نبسته ایم و افراد غیر متخصص در این صنعت حضور دارند که آنها از کسانی که تخصص کمتری در این حوزه دارند استفاده می کنند نه اینکه در کشور متخصص در این حوزه نباشد به عکس جوانان تحصیل کرده ای هستند که بنابر فرمایشات معظم له از این ظرفیت ها بهره گیری نمی شود.
 
دکتر امینیان تصریح کرد: در حال حاضر امسال چهارمین سالی است که در حوزه گردشگری دانشجویان دکتری گردشگری فارغ التحصیل می شوند اما متاسفانه از آنها بهره گیری نمی شود و تعدادی از افراد به صورت خیلی مختصر از برخی افراد با همان نگاه سنتی استفاده می شود و این امر موجب می شود که اقتصاد گردشگری نه تنها رونقی نداشته باشد بلکه با نگاه صلبی باعث شده که این حوزه به حاشیه رانده شود و در نگاهی دیگر آینده خوبی با این روند نمی توان پیش بینی کرد.
 
وی اظهار داشت: مگر اینکه  نگاه مدیریت کلان کشور صاحب نظران هم در حوزه سیاست گذاری در مجلس شورای اسلامی هم در حوزه قوه مجریه به خصوص وزارت گردشگری چه این دولت و چه در دولت بعدی از جوانانی که متخصص در حوزه گردشگری هستند استفاده کنند و مطمئنا با برنامه ریزی می توان سیاست های کلان نظام کشور را جلو برد اما بدون برنامه ریزی نتیجه ای حاصل نمی شود.
 
عضو هیات مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران ضمن تاکید بر اینکه برنامه ریزی که بر اساس افراد و یا دولتها و یا بر اساس شرایط اتفاق بیفتد برنامه نیست،‌ تاکید کرد: بلکه پاسخی است به ضروریات جامعه در صورتی که برنامه ریزی درست در سطح کلان به صورت ۲۰ ساله و ۳۰ ساله انجام گیرد و بر اساس همان روند پیش روی شود، قطعا نتیجه خوبی حاصل خواهد شد .
 
وی افزود: در برنامه های موجود آیا بر اساس اسناد بالادستی موجود برنامه ها پیش رفته ؟  کرونا یک سال است آمده آیا سالهای قبل نیز بر همان روند پیش رفته خیر، مهمترین مانع بر سر راه حوزه گردشگری عدم برنامه ریزی صحیح و باز نگری این برنامه است. ۲ اشکال در این حوزه وجود دارد یک برنامه ها با کارشناسان خبره دانشگاهی انجام نمی شود یا اگر انجام شود به صورت محدود و با تعداد خاص و انگشت شمار صورت می پذیرد و متاسفانه آنها در دانشگاه ها حضور دارند و نگاهشان بروز نیست .
 
دکتر امینیان اظهار داشت: برنامه ها باید بروز رسانی و بازنگری شود و فیدبک ها اصلاح گردد و نگاه اصلاحی متاسفانه در برنامه ها موجود نیست بنابراین باید در کارگروهها و کمیسیون ها در مجلس شورای اسلامی و مرکز پژوهشهای مجلس و در هیات دولت مورد بازنگری قرار گیرد .
 
وی با اشاره به اینکه هیچ برنامه ای بدون ایراد نخواهد بود، افزود: مهمترین مساله در بدنه دولت و خود وزارت گردشگری است متخصصی در بدنه گردشگری وجود ندارد از طرفی دیگر بخش دیگری از دولت ، وزارت اقتصاد و دارایی است و دقیق تر بگوییم اداره مالیات بر ارزش افزوده خود مهمترین مانع بر رشد صنعت گردشگری در کشور است.
 
عضو انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در ادامه بیان داشت: فرآیندهایی که بدون برنامه ریزی صورت می پذیرد باعث عدم رونق در این صنعت است لذا علی رقم اینکه کرونا در ۱۴ ماه گذشته که در کشور وجود دارد اداره مالیات بر ارزش افزوده پای خود را بر گلوی آژانس ها و شرکتهای گردشگری گذاشته و از آنها مالیات اخذ می کنند و به نظر می رسد که در این کشور حضور ندارند کما اینکه هر کشور دیگری بود ستاد کرونا این صنعت را به مدت ۳ سال از پرداخت مالیات معاف می کرد . 
 
وی افزود: مثال بارز آن در هنرمندان است با اینکه این حوزه لطمه چندانی از کرونا ندیده اما از پرداخت مالیات معاف شده ولی در صنعت گردشگری که بیشترین آسیب را پس از کرونا دیده است از پرداخت مالیات معاف نشده است.
 
امینیان یاد آور شد: متاسفانه افراد مانند ربات عمل می کنند و انگار نه انگار که در این صنعت اتفاقی رخ داده و هنوز هم این روند ادامه دارد و درخواست مطالباتی می شود که تحقق نیافته است و کوتاهی وزارت گردشگری این است که وقتی برای جلسه با اداره مالیات نمی گذارد و توضیحی در این باره نمی دهد که این صنعت با مشکلات فراوانی روبروست و باید از مالیات معاف شود و این قصور از ناحیه خود وزارت خانه است  و عملا کار به امان خدا رها شده است.
 
وی افزود: اگر ستاد کرونا برنامه ریزی می کرد و مردم برنامه ریزی شده به مسافرت می رفتند هم باعث رونق صنعت گردشگری می شد هم مردم سطح ایمنیشان بالا می رفت و هم برنامه ریزی شده بود که در طول ۵۲ هفته بتوان به سفر پرداخت نه اینکه در دوهفته ۵ میلیون سفر با آزمون و خطا صورت پذیرد که باز مجبور به ایجاد محدودیت شوند.
 
دکتر امینیان در پایان خاطر نشان ساخت: در زمان تحویل نوروز ۱۴۰۰ همه به صحبت مقام معظم رهبری گوش کردند ولی واقعیت این است که چگونه می توانیم کمک کنیم از طرفی بخش دولتی پذیرای این طرح ها باشد در شهرداریها استانداریها و همه ارگان ها پا به عرصه بگذارند چه در صنعت گردشگری و چه در صنایع دیگر هر ۸۵ میلیون جمعیت ایران خود برای کمک به عرصه تولید پیش قدم شوند تا اقتصاد کل کشور رونق یابد متاسفانه افراد به صورت جزیره ای عمل می کنند کما اینکه اگر صنعت گردشگری رونق بگیرد سایر صنایع دیگر هم رونق می گیرد حتما نباید گردشگر به جزیره کیش برود به همه شهرها می تواند سفر کند و پول و سرمایه می تواند به تمام شهرها برود و گردشگری رونق یابد.
دفعات مشاهده: 36 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: قانون ۱۰۰ ساله زنجیر در پای تولید کنندگان/ رتبه ۱۲۷ سهولت فضای کسب و کار در بین ۱۸۰ کشور ::
 | تاریخ ارسال: 1400/1/7 | 
نماینده مجلس یازدهم گفت: با وجود قوانین ۱۰۰ ساله در کشور تولید کننده امیدی به رفع موانع ندارد کمااینکه مجلس نیز جای اعلام نظر نیست بلکه نظرات باید در کمیسیون ها طرح و نتیجه نهایی در مجلس به رای گیری گذارده شود.  
 
دکتر جعفر قادری نماینده مردم شیراز در مجلس پیرامون تاکید مقام معظم رهبری بر تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها طی ۳ سال متوالی گفت: یکی از معضلات و مشکلاتی که در کشور وجود دارد و باعث شده که شرایط به ضرر کشور تغییر کند موانع و محدودیت هایی است که پیش پای تولید کننده قرار دارد .
 
متاسفانه رتبه کشور در سهولت فضای کسب و کار رتبه مناسبی نیست و رتبه ۱۲۷ در بین ۱۸۰ کشور دنیا در عین حالی که اقتصاد کشور ما هجدهمین اقتصاد دنیاست این رتبه، رتبه مناسبی نیست و نیاز است که موانع از پیش پای تولید کننده برداشته شود.
 
عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس گفت: ما حتی اگر نتوانیم کمکی به تولید بکنیم همین که بتوانیم محدودیتی برای تولید ایجاد نکنیم و اجازه دهیم تولید کنندگان با سهولت بیشتر، ‌ریسک کمتر، با راحتی بیشتر بتوانند به تولید بپردازند بزرگترین خدمتی است که می توان به تولید داشت. 
 
وی افزود: زمانیکه شاخص فضای کسب و کار شاخص مناسب و یا رتبه مناسبی را به ما نشان ندهد نه تنها سرمایه خارج را جذب نمی کنیم بلکه زمینه تقلیل سرمایه داخلی هم فراهم می شود و این امر موجبات افزایش هزینه های تولید را در بر خواهد داشت. ضایع کردن یک اشتغال و یک تولیدی وقتی زمان بر می شود عملا انگیزه تولید کننده را از مبادرت به تولید از بین می برد.
 
دکتر قادری در ادامه تصریح کرد: ما می دانیم که عمر قوانین بیش از ۱۰۰ سال است و متناسب با شرایط موجود تغییر نکرده همانند قانون تجارت، قانون مدنی، قانون شهرداریها و یا بسیاری از قوانینی که نیاز است به روز شود و تا این قوانین بروز رسانی نشوند نمی تواند پاسخگوی نیاز ها و راه گشای تولید کننده باشند.
 
وی افزود: بسیاری از رویه هایی که در دستگاه های اداری و اجرایی کشور کار می شود مبتنی بر منطق خاصی نیست و فقط سیستم اداری فربه شده و توسعه یافته و سیستم اداری به جای اینکه کمکی برای برداشتن موانع تولید باشد خود مانعی برای تولید کننده محسوب می شود.
 
نماینده مردم شیراز در مجلس تاکید کرد: نیاز است که مقررات زدایی به صورت جدی مورد توجه قرار بگیرد و تمام رویه ها مشخص و روشن و شفاف باشد تا ایجاد انگیزه کنند تا تولید کننده با کمال عشق و علاقه وارد بخشهای تولیدی شود کشور نیاز دارد که بسیاری از این رویه ها باز تعریف شوند وبرایشان منطق و استدلالی حاکم باشد و بدون منطق خیلی از موانع برای تولید کننده ایجاد نشود و عملا به سمت و سویی حرکت شود که هم زمان انجام کارها کاهش یابد هم سرعت و دقت و استحکام و دوام و قوام قوانین به صورتی باشد که تولید کننده دچار ابهام و سردگمی و تردید نشود.
 
دکتر قادری در ادامه گفت: متاسفانه بسیاری از کارهایی که انجام می شود هیچ گونه پشتوانه ای نداشته و بلافاصله یک شبه یک طرحی به ذهن قانون گذار، مدیر و رئیس جمهور رسیده و آن را به صورت قانون به اجرا می گذارند و بعضا مشکلات فراوانی را در پی این قانون گذاری ایجاد می کنند.  
 
نماینده مجلس در پاسخ به اینکه آیا این قوانین ۱۰۰ ساله امکان تغییر در مجلس رادارند یا خیر، تصریح کرد: به نظر می رسد روالی که در مجلس دنبال می شود روال کاملا غلطی است، مجلس باید کمیسیون محور باشد عملا باید به گونه ای حرکت کرد که به نظرات کارشناسی بها داده شود در حال حاضر امکانی برای دریافت نظرات کارشناسی وجود ندارد طرح هایی که در مجلس مطرح می شود تراوش فکری یک نماینده است و حتی بقیه نمایندگان تایید یا رد می کنند و این کار غلط است .
 
وی تاکید کرد: مجلس باید به سمت و سویی حرکت کند که اگر طرحی قرار است مطرح شود این طرح در معرض قضاوت و داوری نمایندگان واقع شود و پس از اینکه ایرادات واشکالات مرتفع شد تایید یا رد می کنند به نظر می رسد اگر طرحی قرار است مطرح شود باید به سمع و نظر کارشناسان ونمایندگان رسیده شود و پس از اینکه ایرادات و اشکالات برطر ف شد باید توسط نمایندگان امضا شود.
 
نماینده مردم شیراز در مجلس تصریح کرد: در حال حاضر طرحی بارگزاری می شود و نمایندگان یا امضا می کنند یا امضا نمی کنند که این رویه غلطی است یا نمایندگان در کمیسیون ها فعال نیستند و در صحن که رادیو روشن است و صدای آنها برای مردم پخش می شود نظراتشان را در آنجا مطرح می کنند که این رویه ، رویه درستی نیست و وقت مجلس بسیار ارزشمند است و هزینه های زیادی برای مجلس مترتب است و نمایندگان باید در کمیسیون ها دیدگاه و نقطه نظراتشان را مطرح کنند.
 
وی افزود: درست است که مردم باید در جریان فرآیند قانونگذاری قرار گیرند ولی اینکه به نماینده اجازه داده شود تا به هر بهانه ای پشت تیربون قرار گیرد و حرف بزند رویه غلطی است و می تواند مشکلاتی را برای کشور ایجاد کند و وقت مردم را بگیرد و عملا خروجی مناسبی برای کشور ندارد.
 
دکتر قادری در ادامه با تاکید بر اینکه کمیسیون ها در حال حاضر هفته ای دو جلسه دارند ،‌گفت: نیاز است که نظراتی که برای کمیسیون ها مطرح می شود نظرات و دیدگاه های کارشناسان را نیز در آن لحاظ کنند و نمایندگان هر کدام در استان خودشان کارگروههای مشورتی داشته باشند و مجلس باید این کارگروهها را به رسمیت بشناسد و باید بدنه قابل توجهی پشت سر هر نماینده باشد تا این طرحها و لوایح را ارزیابی کند و ایرادات و اشکالاتش مرتفع شود و ترواش فکری این افراد در غالب نظر و طرح مجلس به تصویب برسد.
 
دکتر قادری در پایان یادآور: مجلس باید آخرین حرف را بزند و همه کارشناسان و متخصصین نظراتشان را مطرح کرده باشند و مجلس بیشتر جمع کننده دیدگاه و نظرات کارشناسان باشد نه اینکه خود بیاید و اعلام نظر کند.
دفعات مشاهده: 31 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: انتخابات پیش رو نقطه عطفی است برای رفع موانع تولید/ توانمندیهای ایران در سطح کشورهای تراز اول تک رقمی است ::
 | تاریخ ارسال: 1400/1/5 | 
مدرس دانشگاه امام باقر علیه السلام با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری و نگاه حکیمانه ایشان به پشتیبانی و حمایت از تولید در لحظه تحویل سال جدید گفت: انتخابات پیش رو نقطع عطفی است برای رفع موانع تولید که بر سر راه تولید کنندگان قرار دارد.
 
دکتر اصغر زارعی عضو هیات مدیره و خزانه دار انجمن علمی اقتصاد شهری ایران ضمن تبریک سال نو و آرزوی توفیق روز افزون برای ملت ایران گفت:باید اشاره کرد که نامگذاری سال جدید در واقع با یک روند سلسله وار از حدود ۱۱ سال قبل توسط مقام معظم رهبری با یک رویکرد اقتصادی آغاز شد و هر ساله بخشی از این رویکرد و طرح جامع را برای نامگذاری سال جدید در دستور کار قرار دادند و این یک نقشه راهی بود که می توانست برای دولتمردان و مسئولین اجرایی کشور مسیر حرکتی را تبیین و ترسیم کند
 
وی افزود: در واقع عمل به این نقشه راه می توانست کشور را با سرعت بیشتری به اهداف و برنامه های در دستور کار رهنمون کند. در یک مقطع شاهد اوج گیری این نامگذاریها بودیم و آن هم طرح ارائه اقتصاد مقاومتی بود که چکیده نامگذاری سالهای قبل است و به اقتصاد مقاومتی به عنوان یک استراتژی و راهبرد اثر گذار و موثر که می توانست اقتصاد کشور را در برابر تکانه های نظام سلطه و فشارها و مشکلاتی  که کشور را دچار التهاب و دگرگونی کرده  در یک ایستادگی و مقاومت بسیار خوب قرار دهد و هرگونه تکانه ای را دفع کند
 
دکتر زارعی با اشاره به اینکه بخشی از این اقدامات صورت گرفت، ادامه داد: اما متاسفانه باید گفت که کم توجهی و بعضا عدم فهم درست این رویکرد که توسط مقام معظم رهبری اعلام می شد به واسطه بخشی از قوای سه گانه و عدم اجرایی شدن نکات بسیار دقیقی که الگوی اقتصاد ایران اسلامی است می توانست به عنوان یک الگوی بسیار موفق در دستور کار قرار گیرد که متاسفانه به آن توجه لازم نشد
 
 وی تصریح کرد: تاکید معظم له به تولید داخل و نگاه داخلی و استفاده از ظرفیت نیروهای جوان و نخبه و شرکت های دانش بنیان و حرکت های بسیار پر شتابی که می توانست فرآیند رشد و توسعه اقتصادی کشور را سرعت ببخشد باعث بروز توقف و کندیهایی  در بخش هایی از اقتصاد کشور شد و برخی از آنها موانع و مشکلاتی بود که از ناحیه بخشهای اجرایی دولت صورت پذیرفت و عدم پشتیبانی دولت و ایجاد موانع خود به عنوان ترمز و بازدارنده در حرکت پر شتاب اقتصادی باعث شده بود که اقتصاد کشور از برخی توانمندیهای خود محروم شود
 
مدرس دانشگاه امام باقر علیه السلام تاکید کرد: عدم توجه به توانمندیها و نگاه به خارج و معطل کردن اقتصاد کشور در برابر برخی از موضوعات مانند مسائل برجام و امثالهم حرکت پر شتاب کشور را کند کرده است
 
وی با اشاره به اینکه کشور تجربه بسیار موفقی در صنایع دفاعی و هوا فضا و همینطور در بخش نظری و علوم نظری در دانشگاه ها شاهد بوده است، تصریح کرد: کشور توانست در علوم  های تک و لبه های علم حرکت کند کشور ایران کشوری است که  به علوم  های تک  علم نانو ، علوم سایبری ، ماهواره ، پهبادی ، مخابراتی ، بیو و صنایع فضایی دسترسی پیدا کرده و از رشد بسیار بالایی برخوردار شده است
 
زارعی افزود: شرکت های دانش بنیان و دانشمندان جوان ونخبه کشور توانستند قله های علم و دانش جدید را فتح کنند و توانمندیهای ما در این امور و علوم جدیده عموما در المپیادها به منصه ظهور رسیده و ما توانمندیهامان در سطوح کشورهای تراز اول دنیا تک رقمی شده است
 
عضو هیات مدیره و خزانه دار انجمن علمی اقتصاد شهری ایران اظهار داشت: به نظر می رسد که تاکید چندین ساله مقام معظم رهبری حاکی از نگرانی ایشان از عدم پشتیبانی های لازم و ایجاد موانعی است که همچنان بر سر راه تولید کنندگان و نخبگان وجود دارد و راه را برای آنها بسته و اجازه نمی دهد حرکت پر شتاب آنها دنبال شود و معطل کردن ظرفیت های داخلی به خاطر عوامل خارجی همچون برجام و غیره به ضرر کشور تمام شده است
 
وی افزود: متاسفانه کشور چندین سال است که معطل مانده و تمام ظرفیت ها دست نخورده باقی مانده و فعالیت دوباره آنها منوط به تعامل با کشورهای خارجی و باز شدن دسترسی ها به بازارهای بین المللی شده است و این موضوعی است که به عنوان یکی از موانع  بر سر راه تولید کننده می توان از آن نام برد که با این اوصاف متاسفانه پشتیبانی لازم در داخل از صنایع بالنده و نخبگان و شرکت های دانش بنیان به طور موثر صورت نمی گیرد
 
مدرس دانشگاه امام باقر علیه السلام اظهار داشت: حتی صراحتا اعلام شده که از طرف دولت نامه ای به برخی از وزرا فرستاده شد و رسما از همکاری برخی از وزارت خانه ها با شرکت های دانش بنیان و برخی از مراکز دیگر جلوگیری شود که این همکاری ها صورت نگیرد هر چند نامه به صورت محرمانه بوده اما باز نشر این نامه و انتشار متن این نامه نشان می دهد که بخشی از بدنه مدیریتی کشور سرعت و همراهی لازم را درعرصه تولید و جهش تولید که سال گذشته معظم له به آن اشاره داشتند صورت نگرفته و عدم پشتیبانی و عدم رفع موانع باعث برخی توقف ها و کندی ها در جهش تولید مورد انتظار ایجاد شده بود
 
وی ادامه داد: مقام معظم رهبری با نگاه حکیمانه خودشان و تحولی که در آستانه سال جدید و تغییر دولت می توانیم با آن مواجه باشیم این نقشه راه جدید را اعلام کردند که ان شالله در انتخابات پیش رو با یک انتخاب خوب و دقیق مردم بتوانند با پشتیبانی از نخبگان، جوانان و ظرفیت های داخلی پشتیبانی لازم را انجام دهند و موانعی که بر سر راه وجود دارد را بردارند
 
این مدرس دانشگاه یاد آور شد: دولت و ملت با یک حرکت فراگیر و همه جانبه می توانند رشد و تولید و جهش در تولید که سال گذشته به آن اشاره شده بود را باری دیگر به منصه ظهور برسانند. به نظر می رسد تاکید مقام معظم رهبری بر برداشته شدن موانع نشان دهنده رویکردی است که مردم با یک انتخاب خوب و استفاده از نیروهای جوان و جهادی که پیش روی آنهاست بتوانند از چرخه تولید پشتیبانی و حمایت کنند
دفعات مشاهده: 36 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: از جایگزینی کارخانجات خارجی تا تعطیلی کارگاههای تولیدی در ایران ::
 | تاریخ ارسال: 1400/1/5 | 
دکتر حسین محمد پور زرندی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر شعار سال که تولید پشتیبانی ها و مانع زدایی ها بود، اظهار داشت: متاسفانه تاکید چندین ساله مقام معظم رهبری بر رفع موانع تولید نه تنها توسط مسئولین پیگیری نشده بلکه کارخانجات خارجی جایگزین کارخانه های داخل شده و حتی بازار صادرات را در دست گرفته اند.  
با توجه به آغاز سال ۱۴۰۰ هجری شمسی و شروع یک قرن جدید دکتر حسین محمد پور زرندی فعال حوزه اقتصادی و رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران پیرامون شعار سال و تاکید دوباره مقام معظم رهبری بر تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها گفت: مقام معظم رهبری با تحلیلهای کارشناسی شده این شعار را انتخاب کرده اند و چند نکته در این شعار نهفته است. 
وی افزود: همان طور که مستحضرید مقام معظم رهبری  از سال ۷۸ سنت حسنه نامگذاری سالها را آغاز کردند و هر سال را بر پایه مسائل موجود در کشور نامگذاری نمودند به جز سال ۸۰ که به نام پیامبر صلوات الله علیه متبرک شد، بقیه  نامگذاری ها در حوزه سیاست های کلان کشوربوده است. 
دکتر پور زرندی تاکید کرد: از سال ۸۵ و تمام دهه ۹۰ عناوین انتخاب شده وجهه اقتصادی داشته است یا به عبارت دیگر تمام عناوین اقتصادی بوده و یا اقتصاد بخشی از این شعار بوده است. در واقع در طول این دهه سه بار در این سالها بر واژه تولید تاکید شده است در سال ۹۸ و ۹۹ از کلمه تولید استفاده کردند و حتی امسال که سال انتخابات است معظم له نام سیاسی برای سال انتخاب نکردند و بیشتر تاکیدشان بر تولید و اقتصاد کشور بوده است . 
وی افزود: اگر این شعار به معنای واقعی مورد بررسی قرار گیرد تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها ،‌پشتیبانی ها نه در سطح مجریان بخش خصوصی یا مجریان دست اندر کار این بخش  بلکه پشتیبانی همه جانبه منظور معظم له بوده است، در این چند سال همانطور که مرکز پژوهشهای مجلس نیز به آن اشاره دارد تولید ناخالص و ارزش افزوده کاهش یافته و نشان از این است که تمام برنامه ها جهت تحقق این شعار برای اینکه عملیاتی شود  در واقعیت عمل نمی شود ولی این تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر این است که به صورت جهادی از تولید پشتیبانی شود و موانع تولید مرتفع گردد.  
رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران تصریح کرد: یکی از موانعی که بر سر راه تولید قرار دارد گرفتن تسهیلات از بانک هاست ، تولید کننده ای که اقدام به گرفتن تسهیلات می کند با هزاران مشکل مواجه است که از جمله آن تامین مواد اولیه  و جمع آوری مدارک لازم برای گرفتن تسهیلات بانکی از بانکها مشکلاتی هستند که بر سر راه تولید کننده قرار دارند. 
وی افزود: اگر بخواهیم موانع را دسته بندی کنیم باید گفت در بخش اجرایی ، سیستم های اداری ، دولتی، سیستم بانکی و سیستم مقررات و آیین نامه ها در اولویت موانع قرار می گیرند مقررات و بروکراسی های پیچیده ای  وجود دارد که تولید کننده را با مشکل جدی مواجه می کند که حتی واحدهای کوچک به دلیل همین موانع تعطیل شدند و همین امر موجب بیکاری و کاهش راندمان اشتغال و وابستگی کشور است. 
پورزرندی در ادامه گفت: برخی از کارخانه ها و کارگاه های تولیدی کشور با دنیا رقابت می کردند اما متاسفانه به دلیل همین مشکلات، کشورهای دیگر جایگزین کارخانه های کشور شدند و حتی بازار صادرات را از آن خود کنند. 
وی در پاسخ به اینکه چطور می شود این موانع را رفع کرد، گفت: دست اندر کاران در بحث کمکها و تسهیلات بانکی که می تواند تولید کننده را برای رسیدن به هدف تولید و صادرات یاری کند دستور العمل،آیین نامه ها و مقررات را برای این بخش آسان تر کنند و ساده سازی مقررات صورت گیرد تا مسیر هموارتری برای تولید ایجاد و دغدغه ذهنی کمتری برای تولید کننده در این بخش راه اندازی شود.     
دکتر پور زرندی تصریح کرد: البته ساده سازی به این معنی نیست که تسهیلات را بانک ببخشد. در بیشتر موارد بانکها ملک برای ضمانت از تولید کننده طلب می کنند که این خود می تواند معضل بزرگی برای تولید کننده باشد مگر یک تولید کننده چقدر توانایی مالی دارد که برای کارگاه خود ملک خود را نیز گرو بگذارد . 
رئیس انجمن عملی اقتصاد شهری ایران افزود:  یک کشاورز نیز تولید کننده است عدم حمایت از تولید از کشاورزان نیز ضرر بزرگی را به این قشر  وارد می کند کما اینکه در سالهای گذشته شاهد بودیم که محصولات کشاورزی با قیمتی نازل از کشاورزان خریداری شد و این امر بسیار برای تولید کنندگان به خصوص در بخش کشاورزی گران تمام شد . 

وی ادامه داد: آن سودی که از این معامله کسب می شود به دست دلال می رسد پس در نتیجه سیستم توزیع و پخش محصولات تولیدی خود مساله است، دوم تامین مواد اولیه برای تولید کننده خود موضوعی است و همه این موارد متولی دولتی دارد یا مجوزهایی که در این بخش باید صادر شود زمان بسیار طولانی و سختگیرانه را طی می کنند عمدتا تشویق می شوند به سمت دلالی و واسطه گری روی بیاورند و این امر به مرور موجب تعطیلی واحدهای تولیدی می شود و همچنین هر جا که توسعه یافتگی نیاز است حتما باید حمایت از تولید و صنعت باشد . 

دکتر پور زرندی تصریح کرد: با اینکه سالهاسات مقام معظم رهبری بر امر تولید و رفع موانع تاکید دارند اما این حمایت صورت نمی گیرد و موانع رفع نمی شود و همچنان تولید کنندگان با موانع نام برده شده روبرو هستند و ارزش افزوده ، ارزش افزوده پایینی است و تعطیلی کارگاه های تولیدی رو به افزایش است.  

پور زرندی در پایان یاد آور شد: به طور مشخص مقام معظم رهبری تاکیدشان بر این بود که برای رونق تولید توجه و تمرکز بر مانع زدایی و پشتیبانی ها باشد که در غیر اینصورت رونقی در تولید اتفاق نخواهد افتاد. 
دفعات مشاهده: 32 بار   |   دفعات چاپ: 4 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: سی و سومین شماره فصلنامه علمی- پژوهشی «اقتصاد و مدیریت شهری» منتشر شد ::
 | تاریخ ارسال: 1399/12/28 | 
سی و سومین شماره فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری (زمستان۱۳۹۹) منتشر شد. گفتنی است ۱۱ عنوان مقاله در این فصلنامه انتشار یافته که به شرح ذیل است.


۱- اشتغال سبز و تأثیرات آن بر توسعه پایدار شهری (موردمطالعه: کلان‎شهر اصفهان  )
۲- بررسی شاخص‌های اجتماعی مؤثر بر بیماری‎های اعصاب و روان در شهروندان شهرهای صنعتی اروپا 
۳- تحلیلی بر آثار مخرب جرم پول‎شویی بر فضای کسب‎ و کار کلان‎شهرها 
۴- تدوین متغیرهای رشد و توسعه اقتصادی شهرها در جهت رقابت‎پذیری مجموعه ‎های شهری 
۵- تعهدات طبیعی در حقوق خانواده با رویکرد اقتصادی 
۶- شبیه ‎سازی مدل ارزیابی عملکرد زنجیره تأمین خدمت سبز در مدیریت شهری 
۷- شناسایی عوامل علّی مؤثر بر پاسخگویی و بهره‌وری دانشگاه‎های غیردولتی 
۸- طراحی چارچوب ارتباط اقتصادی فروشگاه‌های زنجیره‌ای و نظام تولید کشور (موردمطالعه: فروشگاه‌های زنجیره‌ای شهروند 
۹- طراحی مدل کنترل شوک مالی در شرایط شیوع ویروس کرونا در صنعت هتلداری (موردمطالعه: هتل‌های پنج ستاره کلان‌شهر مشهد مقدس 
۱۰- طراحی و تبیین مدل خلق ارزش برای مشتریان بانک‌ها در فرایند خلق مشترک ارزش برند 
۱۱- مبانی قطعیت آرای داوری و حقوق شهروندی؛ مطالعه تطبیقی در نظام‎های ملی و بین‌المللی 

لازم به ذکر است، اشاعه و گسترش دانش اقتصاد و مدیریت شهری، انتشار یافته‌ها و نظریات جدید در این حوزه، نشر پژوهش‌های حوزه‌های مرتبط و فراهم آوردن زمینه تبادل آرا در مسائل وابسته به اقتصاد و مدیریت شهری، از جمله اهم اهداف این فصلنامه علمی است. فصلنامه اقتصاد و مدیریت شهری، دارای درجه علمی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و در پایگاه استنادی بین‌المللی ISI و پایگاه‏های استنادی سراسری Noormags، Magiran، Ricest،SID ،Ensani ، EZM، Econbiz و Gate Way-Bayern نمایه شده است.
 
پایگاه تخصصی Econlit وابسته به انجمن علمی اقتصاد آمریکا نیز که یکی از معتبرترین انجمن‌های اقتصادی بین‌المللی محسوب می‌شود در شماره ژوئن سال ۲۰۱۵ به معرفی ۱۲ مجله معتبر دنیا پرداخت که فصلنامه علمی اقتصاد و مدیریت شهری نیز در میان آنها قرار داشت.
 
انجمن علمی اقتصاد شهری ایران (حائز رتبه انجمن علمی برتر گروه علوم انسانی کشور در شش سال پیاپی) صاحب امتیاز و دکتر سید محسن طباطبایی مزدآبادی مدیر مسئول این فصلنامه علمی می‌باشد. دکتر مهدی صادقی شاهدانی نیز سردبیری این فصلنامه را بر عهده دارد. علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‎توانند به سایت‌های WWW.iueam.ir و WWW.iuea.ir مراجعه کنند.

 
دفعات مشاهده: 82 بار   |   دفعات چاپ: 4 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: سایر مطالب این بخش: ::
:: فرا رسیدن سالگرد شهادت مظلومانه سردار رشید اسلام تسلیت باد - 1399/10/13 -
:: سی و دومین شماره فصلنامه علمی- پژوهشی «اقتصاد و مدیریت شهری» منتشر شد - 1399/10/6 -
:: سی و یکمین شماره فصلنامه علمی- پژوهشی «اقتصاد و مدیریت شهری» منتشر شد - 1399/7/14 -
:: یازدهمین جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری - 1398/9/24 -
:: سی امین شماره فصلنامه علمی اقتصاد و مدیریت شهری منتشر شد - 1399/3/27 -
:: برگزاری دوره های آموزشی دولتی - 1399/3/1 -
:: بیست و نهمین شماره فصلنامه علمی اقتصاد و مدیریت شهری منتشر شد. - 1399/1/24 -
:: بانکداری اسلامی موتور محرک رونق تولید/ تحقق شعار سال با همت قوای سه گانه - 1399/1/9 -
:: سردبیر شهر فردا و عضو هیأت مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران وارد مجلس شد - 1398/12/5 -
:: بیست و هشتمین شماره فصلنامه علمی اقتصاد و مدیریت شهری منتشر شد. - 1398/10/20 -
:: مدیریت هوشمند شهری - 1397/4/25 -
:: ابعاد چرخه تجاری ‎سازی در ایران - 1397/2/22 -
:: کنفرانس بین‎المللی پژوهش‎های نوین در مدیریت، اقتصاد و توسعه - 1397/1/11 -
:: چهارمین همایش ملی ایمنی ترافیک - 1397/8/30 -
:: نشست تخصصی رسانه و اقتصاد مقاومتی - 1397/5/3 -
:: درآمد های پایدار کلان شهرهای دنیا چگونه تأمین می شود؟ - 1397/2/22 -
:: توسعه پایدار بدون مشارکت مردم امکان‎ پذیر نیست - 1397/2/22 -
:: اصلاح الگوی مصرف آب راهکاری برای مقابله با خشکسالی - 1397/10/5 -
:: فرهنگ‎ سازی آموزش ترافیک از مدارس - 1397/8/29 -
:: ۷ اقدام مهم چین برای مقابله با هوای آلوده - 1398/8/25 -
:: عضو هیأت مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در گفت و گو با شهر فردا - 1398/8/21 -
:: بیست‌وهفتمین شماره فصلنامه علمی اقتصاد و مدیریت شهری منتشر شد - 1398/7/8 -
:: لزوم توجه به رسانه در انجمن های علمی - 1398/2/14 -
:: صندوق های سرمایه گذاری را دریابید - 1398/2/3 -
:: تولید شاه کلید پیشرفت و آسیب ناپذیری در اقتصاد جهانی - 1398/1/4 -
:: شماره جدید فصلنامه اقتصاد و مدیریت شهری منتشر شد - 1397/11/15 -
:: برای پنجمین سال متوالی صورت گرفت - 1397/10/5 -
:: شماره جدید فصلنامه اقتصاد و مدیریت شهری منتشر شد - 1397/9/17 -
:: فراخوان انتشار مقالات در فصلنامه علمی - پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری - 1397/6/6 -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران عنوان کرد - 1397/5/9 -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران عنوان کرد - 1397/4/31 -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران عنوان کرد - 1397/4/26 -
:: دبیرکل مجمع جهانی شهرهای اسلامی مطرح کرد - 1397/4/23 -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران مطرح کرد - 1397/4/11 -
:: پیش بینی آینده علم اقتصاد - 1397/3/29 -
:: رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری در حاشیه بازدید از انجمن علمی اقتصاد شهری ایران مطرح کرد؛ - 1397/3/27 -
:: به مناسبت سالگرد حادثه تروریستی مجلس - 1397/3/20 -
:: مجمع عمومی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران برگزار شد - 1397/2/30 -
:: رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران مطرح کرد - 1397/1/10 -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - 1396/12/22 -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - 1396/12/19 -
:: با حضور اعضای هیات مدیره برگزار شد - 1396/12/16 -
:: آماری قابل توجه از تمرکزگرایی در تهران - 1396/12/13 -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - 1396/12/9 -
:: شاخصه های پایداری شهری بر اساس گزارش موسسه آرکادیس - 1396/12/8 -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - 1396/12/7 -
:: دکتر پورزرندی عنوان کرد - 1396/11/29 -
:: دستیار ارشد ADBI مطرح کرد - 1396/11/29 -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - 1396/11/28 -
انجمن علمی اقتصاد شهری ایران
Persian site map - English site map - Created in 0.21 seconds with 67 queries by YEKTAWEB 4282