[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي آرشیو اخبار نشست‌های علمی یادداشتهای علمی ثبت نام تماس با ما جستجو نگره‌های اقتصادی بانک اطلاعات مدیریت شهری حمایت از کالای ایرانی ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با انجمن::
یادداشت های علمی::
بانکداری و مالیه شهری::
بانک اطلاعات مدیریت شهری::
اقتصاد‌مقاومتی؛ اقدام‌ و‌ عمل::
تصاویر منتخب::
گنجینه::
عضویت ::
مسابقات علمی::
خبرنامه تخصصی::
پیوندهای مفید::
برقراری ارتباط::
تسهیلات پایگاه::
::
نگره‌های اقتصادی

AWT IMAGE

..
تقدیر رئیس جمهور
AWT IMAGE
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
نظرسنجی
به نظر شما مطالب این سایت تا چه اندازه توانسته اطلاعات شما را در حوزه اقتصاد شهری افزایش دهد؟
خیلی زیاد
زیاد
متوسط
کم
خیلی کم
   
..
:: سی و هشتمین شماره فصلنامه علمی- پژوهشی «اقتصاد و مدیریت شهری» منتشر شد ::
 | تاریخ ارسال: 1401/4/10 | 
انتشار سی و هشتمین شماره فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری

سی و هشتمین شماره فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری (بهار۱۴۰۱) منتشر شد. 

 سی و هشتمین شماره فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری  با ۹ عنوان مقاله در ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ منتشر شد، که عناوین مقالات به شرح ذیل است:  

ارائه یک الگوریتم ژنتیک جهت حل مسئله جهت‏یابی با افق زمانی وابسته به منظور بهینه‏ سازی مسائل حمل‎ونقل شهری  
ارائه مدلی مبتنی بر تجربه هوشمند خرید مشتری در مراکز خرید شهر تهران با رویکرد ترکیبی
تأثیر توسعه استراتژی‏های کارآفرینی بر درآمد پایدار شهرداری 
تحلیل تجدید حیات شهری در بافت‎‌های تاریخی با تأکید بر ابعاد نابرابری‌های اجتماعی، اقتصادی، کالبدی و زیست‌محیطی 
تحلیل فضایی تقاضای گردشگری داخلی در ایران 
سیاست‎های فضایی تحقق قابلیت‎های هم‌افزایی اقتصادی در منطقه کلان‌شهری تهران
طراحی الگوی مدیریت عملکرد منابع انسانی در شهرداری تهران با توجه به الزامات شهر دیجیتال 
طراحی مدل معماری منابع انسانی شهرداری تهران براساس رویکرد حکمرانی
تحلیل شاخص‌های حکمروایی خوب شهری در مناطق شهری

لازم به ذکر است، اشاعه و گسترش دانش اقتصاد و مدیریت شهری، انتشار یافته‌ها و نظریات جدید در این حوزه، نشر پژوهش‌های حوزه‌های مرتبط و فراهم آوردن زمینه تبادل آرا در مسائل وابسته به اقتصاد و مدیریت شهری، از جمله اهم اهداف این فصلنامه علمی است. فصلنامه اقتصاد و مدیریت شهری، دارای درجه علمی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و در پایگاه استنادی بین‌المللی ISI و پایگاه‏های استنادی سراسری Noormags، Magiran، Ricest،SID ،Ensani ، EZM، Econbiz و Gate Way-Bayern نمایه شده است.

 پایگاه تخصصی Econlit   وابسته به انجمن علمی اقتصاد آمریکا نیز که یکی از معتبرترین انجمن‌های اقتصادی بین‌المللی محسوب می‌شود در شماره ژوئن سال ۲۰۱۵ به معرفی ۱۲ مجله معتبر دنیا پرداخت که فصلنامه علمی اقتصاد و مدیریت شهری نیز در میان آنها قرار داشت.
 انجمن علمی اقتصاد شهری ایران (حائز رتبه انجمن علمی برتر گروه علوم انسانی کشور در شش سال پیاپی) صاحب امتیاز و دکتر سید محسن طباطبایی مزدآبادی مدیر مسئول این فصلنامه علمی می‌باشد. دکتر مهدی صادقی شاهدانی نیز سردبیری این فصلنامه را بر عهده دارد. علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‎توانند به سایت‌های WWW.iueam.ir و WWW.iuea.ir مراجعه کنند.
 
دفعات مشاهده: 26 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: مهمترین شاخصه های توسعه اقتصادی شهرها از منظر دکتر دانش جعفری ::
 | تاریخ ارسال: 1401/4/8 | 

مهمترین شاخصه‌های توسعه اقتصادی شهرها از منظر دکتر دانش جعفری

دکتر داوود دانش جعفری معتقد است، شهرنشینی هنگامی یکی از مهمترین شاخصه های توسعه اقتصادی بشمار می آید که همراه با مدیریت صحیح منابع مالی و اتخاذ سیاستهای بهینه اقتصادی باشد.

دکتر داوود دانش جعفری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رییس کمیسیون  همکاریهای علمی و بین المللی انجمن اقتصاد شهری ایران پیرامون شهرنشینی و مهمترین شاخصه‌های توسعه اقتصادی آن در پژوهشی در سال ۹۷ گفته است: شهرنشینی هنگامی یکی از مهمترین شاخصه های توسعه اقتصادی بشمار می آید که همراه با مدیریت صحیح منابع مالی و اتخاذ سیاستهای بهینه اقتصادی بویژه در مناطق شهری (به واسطه رشد شهرنشینی)، همراه باشد در این راستا یکی از مهمترین ابزار دولت برای رسیدن به این هدف، (که موضوع مورد مناقشه سیاستگذاران و اقتصاددانان است و کانون اصلی مقاله حاضرمی­باشد) اتخاذ سیاستهای پولی می باشد که گاها دولت­ها برای تامین منابع مالی خود به جهت اجرای برنامه های توسعه­ای در مناطق شهری در شرایط نامناسب روی می آورند لذا در تحقیق حاضر به دنبال بررسی تاثیر سیاستهای اقتصادی دولت که کانون اصلی آن سیاستهای پولی است بر توزیع درآمد در مناطق شهری برآمده ایم.

دانش جعفری در ادامه می‌گوید: در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد که تأثیر سیاست پولی بر توزیع درآمد در مناطق شهری در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت متفاوت و افزایش حجم پول به عنوان معیار سیاست پولی، بلافاصله موجب افزایش نابرابری درآمدی نمی­شود، بلکه از سال دوم به بعد اثرات تشدید­کننده­ی نابرابری سیاست انبساطی پولی آغاز می­شود و در دوره­های بعد تداوم می­یابد.

وی در ادامه مهمترین اهداف مطالعات توسعه‌ای را کاهش فقر و تعامل آن با عدالت دانسته و اظهار داشت: یکی از مهمترین اهداف مطالعات توسعه ای، کاهش فقر و تعامل آن با عدالت می باشد که این امر را می توان از طریق ارتباط رشد اقتصادی با توزیع درآمد مورد بررسی قرار داد. در دهه ۱۹۹۰ با مطرح شدن بحث منافع حاصل از رشد، ضمن یک اجماع عمومی مبنی بر ضعف ابزار رشد به عنوان تنها ابزار کاهش فقر، توجه بسیاری از محققان به سیاست های توزیع مجدد درآمد و ثروت در کنار رشد اقتصادی جلب شد. این موضوع وقتی اهمیت پیدا میکند که مطابق مبانی نظری اقتصاد در مراحل اولیه توسعه، اجرای سیاست های اقتصادی موجب نابرابری توزیع درآمد می گردند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه اظهار کرد: این احتمال وجود دارد که در مراحل بعدی اضافه درآمد ایجاد شده ناشی از رشد به گونه‌ای نابرابر توزیع شود. از طرف دیگر شواهد تاریخی و تجربه های کشورهای مختلف نشان می دهد در بررسی سیاست های تأثیر گذار بر توزیع درآمد عوامل زیادی اثر داشته است . این مهم سبب شده که توزیع درآمد در نظریه های اقتصاددانان اهمیتی ویژه داشته باشد با این حال باید توجه داشت که مطالعه توزیع درآمد و فقر به صورت سنتی در چارچوب اقتصاد خرد جای می گیرد، اما امروزه به صورت گسترده در مباحث اقتصاد کلان تجزیه و تحلیل می شود.

رییس کمیسیون  همکاریهای علمی و بین المللی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در ادامه ضمن اشاره به اینکه توزیع درآمد همراه با رشد اقتصادی یکی از دغدغه های دولت است می‌گوید: گفتنی است، یکی از مشکلات اساسی در برنامه های توسعه اقتصادی, تعیین روش هایی است که دولت به کمک آن بتواند منابع جامعه را به گونه ای اختصاص دهد که رشد اقتصادی، سبب افزایش نابرابری درآمدها در جامعه نشود.

دانش جعفری در ادامه توضیح می‌دهد: در واقع توزیع درآمد همراه با رشد اقتصادی یکی از دغدغه‌های اقتصادی دولت است چرا که نقش دولت در مسأله ی توزیع درآمد به حدی است که تقریبا تمامی اقتصاددانان یکی از اهداف و وظایف عمده ی دولت را توزیع درآمد ذکر میکنند. ضمن اینکه نظریات امروزی اقتصاد کلان، که معتقد به عملکرد کامل مکانیسم بازار در اقتصاد هستند، هنگام مواجهه با مسائلی که دست نامرئی قادر به حل آنها نیست، اهمیت نقش دولت در امور اقتصادی را هرچه بیشتر مورد تأکید قرار می‌دهند. یکی از عمده ترین سیاستهای اقتصادی دولت برای ایفای نقش در امور اقتصادی سیاست‌های پولی هستند که البته با دخالت بانک مرکزی و ازطریق تغییر در تقاضای کل، اثرات خود را به اقتصاد منتقل میکنند.

رییس کمیسیون همکاریهای علمی و بین المللی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در پایان خاطر نشان می‌کند: باید توجه داشت که مهاجرت یکی از ابعاد مهم فرایند توسعه اقتصادی - اجتماعی به حساب می آید اما در ایران بررسی آثار سیاستهای اقتصاد کلان بر توزیع درآمد سابقه اندکی داشته و بیشتر این مطالعات کلی بوده اما با توجه به گستره پهناور جغرافیایی ایران و گسترش شهرنشینی که بواسطه مهاجرت از روستا به شهر اتفاق افتاده متاسفانه تا کنون مطالعه در خور توجهی در این راستا در ایران انجام نگرفته است.

دفعات مشاهده: 29 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: ضرورت حضور شرکت‌های دانش بنیان در طرح‌های کلان کشور/ سه جزء اصلی شعار سال چیست؟ ::
 | تاریخ ارسال: 1401/1/7 | 
بیش از ۱۰ سال است که پس از سال تحویل مقام معظم رهبری با حضور در رسانه ملی سال جدید را با رویکرد اقتصادی و کلان نامگذاری می‌کنند امسال نیز در راستای سالهای گذشته و با تاکید بر توجه به تولید و اقتصاد سال ۱۴۰۱ با نام تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرینی نامگذاری شد.

در همین راستا سایت خبری تحلیلی شهر فردا با کارشناسان و نمایندگان مجلس به بحث و گفتگو نشست تا جنبه‌های مختلف نامگذاری خاص سال جدید مورد بررسی قرار گیرد. 
از این رو به سراغ دکتر جعفر قادری نماینده مجلس شورای اسلامی رفتیم. 

*** سه جزء اصلی شعار سال


عضو کمیسیون اقتصادی مجلس پیرامون تاکید مقام معظم رهبری بر تولید ، دانش بنیان و اشتغال آفرینی به عنوان شعار سال جدید اظهار داشت :
سه جزئی که عمدتا اجزاء تشکیل دهنده شعار سال توسط مقام معظم رهبری هستند در یک راستا مکمل یکدیگرند واگر قرار بر هر تلاش و فعالیتی در کشور باشد و به تولید توجه نشود، مشکلات کشور حل نخواهد شد. 
وی در ادامه تصریح کرد:
 پایین بودن درآمد سرانه تولید ناخالص ملی یا بحث کمبود درآمدهای ارزی یا تورم، بیکاری و عدم حضور تنوع در تولید، پایین بودن تولید است. 
اگر قرار باشد همه مشکلات حل شده و ظرفیت‌های توسعه کشور حل شود تا کیک توانمندی‌های کشور حجیم گردد، راهی جز توجه به تولید نداریم. 

*** مشکلات شرکت‌های تک محصولی چیست؟ 


قادری در ادامه ضمن اشاره به اینکه چه تولیدی باید مد نظر باشد، تصریح کرد:
تولید باید رقابتی بوده و از نظر کیفیتی بتواند با کالاهای ساخت داخل رقابت کند،از نظر کیمیت و قیمت بتواند قیمت قابل رقابتی داشته و از تنوع لازم برخوردار باشد.

شرکتهایی که تک محصولی هستند و یک محصولی،‌ خصوصا محصول خام و اولیه تولید می‌کنند، همیشه در شرایط نامتلاطم اقتصادی نمی توانند مشکلات خود را حل کنند، بنابراین نیاز است که به سمت تنوع در تولید وظرفیتهای استفاده نشده در بخشهای معدنی کشور، کشاورزی، تجهیزات پزشکی، تولید دارو و در پایین دستی، پتروشیمی و در حوزه هایی که تا به حال ورود جدی‌ای نداشتیم وحوزه دانش بنیان به کار گرفته نشده است، این ظرفیت به کارگیری شود.   

عضو انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در ادامه اذعان داشت:
 باید حوزه دانش بنیان به کار گرفته شود تا بتوانیم از ظرفیت این شرکت‌ها در جهت حذف شکاف و فاصله‌ای که بین ما و کشورهای پیشرفته وجود دارد، استفاده کنیم، بنابراین اصرار داریم که اشتغال در کشور حل شود، چرا که اگر مساله تولید و تورم در کشور حل شود، اما بیکاری که ام الفساد همه معادلات و معاملات اقتصادی و اجتماعی کشور است، حل نشود معضلات و مشکلات اجتماعی و فرهنگی به قوت خود باقی است، بنابراین جهت گیری تولید که در شرکت های دانش بنیان وجود دارد، باید به اشتغال آفرینی هم بیانجامد و این سه جز در کنار هم مکمل یکدیگر بوده و می‌توانند توانمندی و ظرفیت‌های کشور را ارتقا دهند و فرصت‌های جدیدی را ایجاد و توان و ظرفیت‌های اقتصادی کشور را توسعه دهند. 

لازم به ذکر است، هر کاری  که قرار است در کشور انجام شود باید با توجه به سه جهت گیری و سه سمتی که مقام معظم رهبری ترسیم کردند، باشد. 

***حضور شرکت‌های دانش بنیان در طرح‌های کلان ضروری است


عضو هیات مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در پاسخ به اینکه حضور دانش‌بنیان‌ها درطرح‌های کلان تولیدی و علمی کشور چه تاثیری می‌گذارد،‌ تصریح کرد:
به نظر می‌رسد نباید این تصور به وجود آید که شرکت‌های دانش‌بنیان باید در پروژه‌های خرد یا جزئی فعالیت کنند، بلکه باید در پروژه‌های کلان و بزرگ کشور نیز شرکت‌های دانش بنیان ورود پیدا کنند و با تلاش در آن حوزه‌ها نیز بتوانیم فاصله و شکاف کامل تکنولوژیمان را برطرف کنیم، کما اینکه برخی از فناوری‌های مورد استفاده در شرکت‌های دانش‌بنیان توسعه پیدا کرده است. 

وی در ادامه اذعان داشت: 
در صنایع نظامی کارهای بزرگ و کلانی انجام شده، در هوا فضا هم همینطور، به عنوان مثال ساخت تجهیزات دریایی با ورود شرکت‌های دانش بنیان در کارهای ریز و کوچک کاملا مشهود است.  
بنابراین در بخش‌های دیگر نیز به همین شکل خواهد بود، به نظر می‌رسد بهتر است که به بخش معادن و خودروسازان نیز پر و بال داده شود تا با حضور شرکت‌های دانش بنیان گره‌ها و مشکلات این دو صنعت نیز حل شود. 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن اشاره به بحث تامین مالی در دانش بنیان‌ها، در پایان خاطر نشان کرد: 
در سال گذشته دو قانون برای تولید، خصوصا شرکت‌های دانش‌بنیان تصویب شد.
ابتدا قانون جهش تولید دانش بنیان و دوم قانون تسهیل برخی مجوزهای کسب و کار بود که هر دو به شورای نگهبان جهت رفع ایراد ارسال شد و پس از بررسی و موافقت شورا در ابتدای سال ابلاغ و اجرا خواهد شد. 

دو طرح دیگر در کمیسیون جهش تولید در دستور کار قرار گرفته است که اولی حمایت از تولید و زیر ساختهاست و دومی طرح اصلاح اساسنامه سازمان صندوق توسعه ملی است که می تواند کمک کند که بحث تامین مالی تولید در شرکت‌های دانش بنیان بدون مشکل صورت پذیرد و از این طریق بتوانیم گره‌ها و موانع فعالیت دانش بنیان‌ها را تسهیل کرده و بانکها و بازار سرمایه در کنار یکدیگر بتوانند مشکلات مالی شرکتهای دانش بنیان را بر طرف کنند. 
دفعات مشاهده: 280 بار   |   دفعات چاپ: 24 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: سی و هفتمین شماره فصلنامه علمی- پژوهشی «اقتصاد و مدیریت شهری» منتشر شد ::
 | تاریخ ارسال: 1401/1/7 | 

انتشار سی و هفتمین شماره فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری


سی و هفتمین شماره فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری (زمستان ۱۴۰۱) منتشر شد. 

 سی و هفتمین شماره فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری  با ۹ عنوان مقاله در ۲۰ اسفند منتشر شد، که عناوین مقالات به شرح ذیل است:  

 

  1. ارزیابی اثرات تغییرات اقلیم بر تقاضای گردشگری در شهرهای ایران
  2. ارزیابی زمینه ‎های شکل ‎گیری راهبرد رقابت همکارانه در کنسرسیوم مثلث طلایی گردشگری ایران
  3. بررسی اثرات فضایی اندازه شهر و ساختار صنعتی بر بهره‎ وری نیروی کار در راستای تحقق توسعه اقتصاد شهری
  4. بررسی نقش توان اقتصادی ساکنان بر لزوم ایجاد و رضایت از خدمات رفاهی در آپارتمان‌های شهر شیراز
  5. شناسایی و اولویت ‌بندی مزایای زیست‌ محیطی تجارت ‌الکترونیک در مقابل تجارت معمولی (موردمطالعه: مرکز توسعه تجارت ‎الکترونیکی)
  6. شناسایی و تحلیل عوامل مؤثر بر شکل ‌گیری و کارکرد ساختار شبکه روابط بین ‌سازمانی در بهسازی و نوسازی بافت فرسوده شهری (موردمطالعه: محله قائمیه شهر اصفهان)
  7. عوامل مؤثر بر مشارکت مردمی در نوسازی بافت ‎های فرسوده شهری (موردمطالعه: منطقه ۱۵ شهر تهران)
  8. کارایی ابزارهای الکترونیک در عملکرد بانکی کشور
  9. مروری سیستماتیک بر پیاده‌ سازی موفقیت‌ آمیز مدیریت استراتژیک منابع انسانی در سازمان ‌ها


لازم به ذکر است، اشاعه و گسترش دانش اقتصاد و مدیریت شهری، انتشار یافته‌ها و نظریات جدید در این حوزه، نشر پژوهش‌های حوزه‌های مرتبط و فراهم آوردن زمینه تبادل آرا در مسائل وابسته به اقتصاد و مدیریت شهری، از جمله اهم اهداف این فصلنامه علمی است. فصلنامه اقتصاد و مدیریت شهری، دارای درجه علمی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و در پایگاه استنادی بین‌المللی ISI و پایگاه‏های استنادی سراسری Noormags، Magiran، Ricest،SID ،Ensani ، EZM، Econbiz و Gate Way-Bayern نمایه شده است.

 پایگاه تخصصی Econlit   وابسته به انجمن علمی اقتصاد آمریکا نیز که یکی از معتبرترین انجمن‌های اقتصادی بین‌المللی محسوب می‌شود در شماره ژوئن سال ۲۰۱۵ به معرفی ۱۲ مجله معتبر دنیا پرداخت که فصلنامه علمی اقتصاد و مدیریت شهری نیز در میان آنها قرار داشت.

 انجمن علمی اقتصاد شهری ایران (حائز رتبه انجمن علمی برتر گروه علوم انسانی کشور در شش سال پیاپی) صاحب امتیاز و دکتر سید محسن طباطبایی مزدآبادی مدیر مسئول این فصلنامه علمی می‌باشد. دکتر مهدی صادقی شاهدانی نیز سردبیری این فصلنامه را بر عهده دارد. علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‎توانند به سایت‌های WWW.iueam.ir و WWW.iuea.ir مراجعه کنند.

دفعات مشاهده: 300 بار   |   دفعات چاپ: 21 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: تولید دانش بنیان چراغ راه شرکت‌های صنعتی/ ضرورت رفع محدودیت برای دانش بنیان‌ها/ خودروسازان از چرخه دولتی خارج شوند ::
 | تاریخ ارسال: 1401/1/7 | 
تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرینی شعاری است که بیش از ۱۰ سال است مقام معظم رهبری بر آن با شیوه‌های مختلف تاکید دارند. 

دکتر حسین محمدپور زرندی رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران پیرامون شعار سال، تولید دانش بنیان و اشتغال آفرینی اظهار داشت: از دهه ۸۰ تا کنون مقام معظم رهبری بر موضوع تولید، دانش بنیان و اشتغال تاکید دارند،‌ تولید دانش بنیان زیر ساخت‌های عملیاتی و اجرایی نیاز دارد و برای ورود جدی نخبگان در عرصه حل مشکلات کشور با استفاده از توان علمی آنها می توان چرخه تولید را به چرخه اقتصاد گره زد، چرا که هدف این است که نخبگان و شرکت‌های دانش بنیان در حل مشکلات اقتصادی کشور دخیل شوند.  

وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه اگر بررسی کنید از دهه ۸۰ مقام معظم رهبری بحث اقتصاد دانش بنیان را مطرح کردند، بیان کرد: واقعا یکی از دست آوردهای ۴۰ ساله انقلاب همین تعیین نام برای سالهاست که اگر بخواهیم یکی از سه دستاورد مهم انقلاب اسلامی را به آن اشاره کنیم همان حوزه علمی و فناوری و اقتصاد دانش بنیان است .

*** لزوم رفع محدودیت برای شرکت‌های دانش بنیان 


پور زرندی ادامه داد: با حمایت و پیگیری شخص مقام معظم رهبری در ده سال گذشته شرکت های دانش بنیان هم رشد کمی و هم رشد کیفی داشتند، طرحی که در سال ۸۸ برای شرکت‌های داشن بنیان به تصویب رسید به  این رشد بسیار کمک کرد. 
اما  اشکال این کار این بود که در حوزه کاری محدود وارد می‌شدند، به نظر می رسد باید شرایط به گونه‌ای فراهم شود که شرکت‌های دانش بنیان از محدودیت خارج شده و وارد طرح‌های کلان اقتصادی شوند تا بتوانند باری را از دوش کشور بردارند به عبارت دیگر سهمی جدی از GDP اقتصاد کشور را برعهده داشته باشند . 

*** شرکت‌های بزرگ دانش بنیان نیستند


وی ضمن اشاره به اینکه بانکها در اعطای تسهیلات به شرکتهای دانش بنیان بسیار موثرند، افزود: بسیاری از صنایع بزرگ کشور همچون نفت و گاز، معدن و کشاورزی دانش بنیان نبوده و با فناوری و تکنولوژی قدیم و سنتی کار می‌کنند، لذا به نظر می‌رسد بهتر است حمایت‌های قانونی برای شرکت‌های دانش بنیان ایجاد شود. به عنوان مثال معافیت‌های مالیاتی یکی از ساز و کارهای ورود شرکت‌های دانش بنیان به چرخه اقتصاد کلان کشور است. 
وی همچنین در ادامه تصریح کرد: کمک شود تا شرکت‌های بزرگ تحت حمایت بازار سرمایه قرار بگیرند، کما اینکه در همین راستا مجلس نیز مصوبه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را در دستور کار خود داشته است اما بهتر است تسهیلات در اولویت اول به سمت شرکت‌های دانش بنیان حرکت کند و حمایت جدی شود. 

*** خودروسازان از چرخه دولتی خارج شوند


رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در ادامه با اشاره به اینکه بسیاری ازشرکت‌های بزرگ همچون ایران خودرو دولتی هستند و ابتدا باید از چرخه دولتی خارج شوند تا کیفیت و کمیت تولیداتشان افزایش یابد، اظهار داشت: برای اینکه این شرکت‌ها از انحصار خارج شوند آنها را به بازار سرمایه آورند اما اجازه افزایش سهام به سهام داران خودروساز داده نشود تا سهامی که واگذار می‌کنند را به بخش خصوصی و مردم جهت سرمایه گذاری دهند. 
 

وی در ادامه تصریح کرد: واگذاری شرکتهای تولیدی به بخش خصوصی موجب کاهش حاکمیت دولت بر شرکت‌های بزرگ شده و مردم را ترغیب به  سرمایه گذاری در آن شرکت‌ها می‌کند. 

کارشناس حوزه اقتصاد شهر در ادامه ضمن اشاره به اینکه به نظر می رسد بهتر است که از نخبگان و سرمایه گذاران برای خریداری سهام شرکت‌ها دعوت شود، تصریح کرد:
البته در بند ۳ تبصره ۶ لایحه بودجه در مجلس، تامین هزینه های اجرایی قانون حمایت جدی از شرکت‌های دانش بنیان آورده شده است . 

پور زرندی در ادامه خاطر نشان کرد: بایستی حمایت جدی همه ارگان ها و نظارت خود مجلس باشد، برای اینکه مفاد و قانون و تبصره های موجود، هر چه سریعتر اجرایی شده و در ۳ ماهه اول سال محقق شود .

*** نقش انجمن‌های علمی در تحقق شعار سال


وی در ادامه با تاکید بر اینکه انجمن های علمی نهادهای مردمی هستند نقش آنها را در تسریع تحقق شعار سال اینگونه توصیف کرده و اظهار داشت: این انجمن ها با توجه به نخبگانی که در آنها عضو هستند بسیار در تعیین سرنوشت شرکتهای دانش بنیان مفید و موثر خواهند بود چرا که ورود طرح‌هایی که نخبگان می توانند ارائه دهند خود راه‌گشای مسیر تحقق شعار سال است. 

مدیر مسئول انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در ادامه عنوان کرد: یکی از بحث ها این است که ریاست شورای عالی دانش بنیان خود رئیس جمهور باشد تا همانگونه که ایشان توانستند بحث پاندمی کرونا را در ستاد عالی مدیریت بحران کرونا اداره و ساماندهی کنند این شورا را نیز با مدیریت صحیح به سمت اجرای طرحهای جامع در سطح کلان برسانند و از محدودیت خارج کرده و بتوانند سهم بزرگی از GDP کشور را داشته باشند. 

رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در پایان ضمن اشاره به نقش شرکتهای دانش بنیان در طرحهای کلان علمی و فناوری یادآور شد: یکی از موضوعات گریبان‌گیرشرکت‌های بزرگ هدر رفت انرژی است، شرکت‌های دانش بنیان با طرح‌هایی که انجام می دهند بسیاری از طرح‌های مصرف انرژی را هم از نظر برق و گاز که انرژی سنگینی را مصرف می‌کنند، می‌توانند به راحتی مدیریت کرده و با ورود نخبگان و تشکیل کارگروه های تخصصی و فناوری جدید این معضلات را حل کنند.

محمدپور زرندی در ادامه عنوان کرد: رشد شرکت‌های دانش بنیان در این است که با بهره‌گیری از نخبگانی که در آنها مشغول فعالیت هستند کارگروهی را تشکیل دهند تا بتوانند هم از لحاظ کیفی و هم از لحاظ کمی در اجرای طرح‌های بزرگ دخیل شوند.
این کارگروه قطعا متشکل از جوانان نخبه‌ای خواهد بود که توان برنامه ریزی و اجرای طرح های کلان را دارند و جمع کثیری از جوانان را در بر خواهند گرفت که این امر خود به ایجاد اشتغال و جذب نیروی کار کمک خواهد کرد.   

 

*** افزایش تولید؛ مساوی کاهش کیفیت

 
کارشناس حوزه اقتصاد در پایان پیرامون تاکید مقام معظم رهبری برکلمه تولید در شعار سال، افزود: ایشان از دهه ۸۰ تا کنون بر این کلمه تاکید داشتند و دارند اما موضوع مهمی که باید به آن توجه کرد این است که اگر تولید افزایش یابد کیفیت در تولید کاهش می یابد و نمی توان آن را به درستی مدیریت کرد بنابراین نکته ای که مقام معظم رهبری در این شعار به آن اذعان داشتند و بلافاصله بعد از کلمه تولید به کار گرفته شده کلمه دانش بنیان است یعنی کیفی سازی تولید با کمک گرفتن از فناوری دانش بنیان که به دنبال آن اشتغال آفرینی برای جوانان خواهد داشت. 
دفعات مشاهده: 299 بار   |   دفعات چاپ: 19 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: سایر مطالب این بخش: ::
:: سی و ششمین شماره فصلنامه علمی- پژوهشی «اقتصاد و مدیریت شهری» منتشر شد - 1400/10/5 -
:: تنها یک زلزله ۶ ریشتری در بافتهای فرسوده تهران ۲ میلیون کشته بر جای می گذارد - 1400/7/4 -
:: آینده بازار مسکن در گرو حمایت از واحدهای تولیدی/ جلوگیری از تورم مجدد در بخش مسکن با رونق کسب و کارهای خانگی - 1400/6/27 -
:: سی و چهارمین شماره فصلنامه علمی- پژوهشی «اقتصاد و مدیریت شهری» منتشر شد - 1400/3/29 -
:: «دکتر امیر جعفرپور» کارشناس حمل و نقل درون و برون شهری دارفانی را وداع گفت - 1400/2/25 -
:: برنامه ریزی، همگام با سیاستهای اقتصادی در گردشگری باشد نه جدا از آن - 1400/1/7 -
:: قانون ۱۰۰ ساله زنجیر در پای تولید کنندگان/ رتبه ۱۲۷ سهولت فضای کسب و کار در بین ۱۸۰ کشور - 1400/1/7 -
:: انتخابات پیش رو نقطه عطفی است برای رفع موانع تولید/ توانمندیهای ایران در سطح کشورهای تراز اول تک رقمی است - 1400/1/5 -
:: از جایگزینی کارخانجات خارجی تا تعطیلی کارگاههای تولیدی در ایران - 1400/1/5 -
:: سی و سومین شماره فصلنامه علمی- پژوهشی «اقتصاد و مدیریت شهری» منتشر شد - 1399/12/28 -
:: فرا رسیدن سالگرد شهادت مظلومانه سردار رشید اسلام تسلیت باد - 1399/10/13 -
:: سی و دومین شماره فصلنامه علمی- پژوهشی «اقتصاد و مدیریت شهری» منتشر شد - 1399/10/6 -
:: سی و یکمین شماره فصلنامه علمی- پژوهشی «اقتصاد و مدیریت شهری» منتشر شد - 1399/7/14 -
:: یازدهمین جشنواره پژوهش و نوآوری در مدیریت شهری - 1398/9/24 -
:: سی امین شماره فصلنامه علمی اقتصاد و مدیریت شهری منتشر شد - 1399/3/27 -
:: برگزاری دوره های آموزشی دولتی - 1399/3/1 -
:: بیست و نهمین شماره فصلنامه علمی اقتصاد و مدیریت شهری منتشر شد. - 1399/1/24 -
:: بانکداری اسلامی موتور محرک رونق تولید/ تحقق شعار سال با همت قوای سه گانه - 1399/1/9 -
:: سردبیر شهر فردا و عضو هیأت مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران وارد مجلس شد - 1398/12/5 -
:: بیست و هشتمین شماره فصلنامه علمی اقتصاد و مدیریت شهری منتشر شد. - 1398/10/20 -
:: مدیریت هوشمند شهری - 1397/4/25 -
:: ابعاد چرخه تجاری ‎سازی در ایران - 1397/2/22 -
:: کنفرانس بین‎المللی پژوهش‎های نوین در مدیریت، اقتصاد و توسعه - 1397/1/11 -
:: چهارمین همایش ملی ایمنی ترافیک - 1397/8/30 -
:: نشست تخصصی رسانه و اقتصاد مقاومتی - 1397/5/3 -
:: درآمد های پایدار کلان شهرهای دنیا چگونه تأمین می شود؟ - 1397/2/22 -
:: توسعه پایدار بدون مشارکت مردم امکان‎ پذیر نیست - 1397/2/22 -
:: اصلاح الگوی مصرف آب راهکاری برای مقابله با خشکسالی - 1397/10/5 -
:: فرهنگ‎ سازی آموزش ترافیک از مدارس - 1397/8/29 -
:: ۷ اقدام مهم چین برای مقابله با هوای آلوده - 1398/8/25 -
:: عضو هیأت مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در گفت و گو با شهر فردا - 1398/8/21 -
:: بیست‌وهفتمین شماره فصلنامه علمی اقتصاد و مدیریت شهری منتشر شد - 1398/7/8 -
:: لزوم توجه به رسانه در انجمن های علمی - 1398/2/14 -
:: صندوق های سرمایه گذاری را دریابید - 1398/2/3 -
:: تولید شاه کلید پیشرفت و آسیب ناپذیری در اقتصاد جهانی - 1398/1/4 -
:: شماره جدید فصلنامه اقتصاد و مدیریت شهری منتشر شد - 1397/11/15 -
:: برای پنجمین سال متوالی صورت گرفت - 1397/10/5 -
:: شماره جدید فصلنامه اقتصاد و مدیریت شهری منتشر شد - 1397/9/17 -
:: فراخوان انتشار مقالات در فصلنامه علمی - پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری - 1397/6/6 -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران عنوان کرد - 1397/5/9 -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران عنوان کرد - 1397/4/31 -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران عنوان کرد - 1397/4/26 -
:: دبیرکل مجمع جهانی شهرهای اسلامی مطرح کرد - 1397/4/23 -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران مطرح کرد - 1397/4/11 -
:: پیش بینی آینده علم اقتصاد - 1397/3/29 -
:: رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری در حاشیه بازدید از انجمن علمی اقتصاد شهری ایران مطرح کرد؛ - 1397/3/27 -
:: به مناسبت سالگرد حادثه تروریستی مجلس - 1397/3/20 -
:: مجمع عمومی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران برگزار شد - 1397/2/30 -
:: رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران مطرح کرد - 1397/1/10 -
انجمن علمی اقتصاد شهری ایران
Persian site map - English site map - Created in 0.2 seconds with 67 queries by YEKTAWEB 4419