[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي آرشیو اخبار نشست‌های علمی یادداشتهای علمی ثبت نام تماس با ما جستجو نگره‌های اقتصادی بانک اطلاعات مدیریت شهری حمایت از کالای ایرانی ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با انجمن::
یادداشت های علمی::
بانکداری و مالیه شهری::
بانک اطلاعات مدیریت شهری::
اقتصاد‌مقاومتی؛ اقدام‌ و‌ عمل::
تصاویر منتخب::
گنجینه::
عضویت ::
مسابقات علمی::
خبرنامه تخصصی::
پیوندهای مفید::
برقراری ارتباط::
تسهیلات پایگاه::
::
نگره‌های اقتصادی

AWT IMAGE

..
تقدیر رئیس جمهور
AWT IMAGE
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
نظرسنجی
به نظر شما مطالب این سایت تا چه اندازه توانسته اطلاعات شما را در حوزه اقتصاد شهری افزایش دهد؟
خیلی زیاد
زیاد
متوسط
کم
خیلی کم
   
..
:: بررسی های سیاست شهری ::
AWT IMAGE

معرفی کتاب بررسی های سیاست شهری

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه(OECD) کره جنوبی -۲۰۱۲

این کتاب که به همت سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و با ترجمه دکتر حسین محمدپور زرندی توسط نشر رستان در سال ۱۳۹۴ به چاپ رسیده است، اثری ارزشمند است که به بررسی تجربه تحولات اقتصادی کشور کره جنوبی و نقش و جایگاه شهرها در فرایند توسعه می¬ پردازد.

فصل اول این کتاب، ابتدا به رشد اقتصادی کره جنوبی، نگاهی اجمالی شده و مسیری که این کشور از سال ۱۹۶۰ به این سو طی کرده است مرور گردیده است. بر اساس یافته های این کتاب، اقتصاد کره جنوبی یکی از سریع¬ ترین رشدها را در جهان تجربه کرده و به ¬گونه ای انعطاف ¬پذیر بوده که در مقابل شوک ¬ها و بحران¬ های جهانی اقتصادی  مقاوم بوده است. پیوند این رشد اقتصادی و ارتباط آن با شهرنشینی به¬ خصوص نقش پیشرو کلان شهر سئول، از مباحثی است که به دقت در این فصل تشریح گردیده است. در ادامه شاخص ¬های اقتصادی خرد و کلان کره جنوبی و آمار و مستندات آن و راهکارهایی که این کشور با اجرای آنها به این سطح از توسعه رسیده، طرح گردیده است. همچنین در همین فصل به معرفی مختصر استراتژی ملی جامع رشد سبز  و حمل و  نقل سبز پرداخته شده است.

فصل دوم کتاب به تحلیل سیاست¬های ملی به¬منظور توسعه شهری در کره جنوبی اختصاص دارد. اصطلاحات مداوم سیاست¬ های شهری کره جنوبی، استراتژی قطب رشد، نوسازی صنعتی، تمرکززدایی و رشد کمی متعادل، که هرکدام در برهه ¬ای از زمان، مورد استفاده این کشور بوده ¬اند، از دیگر مباحثی هستند که به آنها پرداخته شده است. در ادامه همین فصل، تقویت هماهنگی و انسجام سیاست¬های شهری در کره جنوبی و اولویت های اصلی این سیاست ها¬، روش جامع و بین بخشی توسعه شهری، هماهنگی بین دولت ¬های محلی، تطبیق محیط شهری با تحولات جمعیتی شهر و بررسی مسائل نژادی و فرهنگی شهرها طرح گردیده است.توسعه و تدوین یک استراتژی شهری ویژه برای سئول بزرگ، تقویت رقابت¬ پذیری شهرهای بزرگ خارج از منطقه پایتخت¬، توسعه قطب های رشد از طریق ارتقای نوآوری و بازتولید توابع اقتصادی در شهرها و مناطق عقب¬ مانده، از دیگر مباحث مطرح در این فصل است. مدل¬ سازی شهری و ارتقای روش¬های ارزیابی به منظور اطلاع از برنامه ریزی ها و سیاست¬ گذاری¬ ها و به¬ طور کلی ارتقای فرهنگ ارزیابی، پایان بخش مباحث این فصل از کتاب است.

فصل سوم کتاب با عنوان روندها و چالش¬ ها در ساختار شهری کره¬ جنوبی، ابتدا به بررسی روند شتابان اقتصاد این کشور پرداخته است. اقتصاد کره با ارائه بزرگترین بسته محرک مالی در بین کشورهای عضوOECD  توانسته است بحران¬ های مالی جهانی را پشت سر بگذارد. مدل اقتصادی کره با محدودیت¬ هایی از جمله اتکا شدید به واردات و نیز پایین بودن نرخ بهره ¬وری نیروی کار روبه رو بوده است که کم و کیف این مباحث به طور مشروح در این فصل دیده می شود. در ادامه فرایندها و روندهای شهرنشینی کره¬ جنوبی از ۱۹۶۰ به این طرف مورد بررسی قرار گرفته و چرخه شهرنشینی این کشور که در برخی مقاطع شبیه به کشورهای توسعه نیافته و در برهه¬ هایی نیز شبیه به کشورهای توسعه ¬یافته بوده، تحلیل گردیده است. الگوی شهرنشینی نامتوازن و تسلط کلانشهر سئول به عنوان شهر مسلط بر سیستم شهری کره جنوبی، از دیگر بحث¬های این فصل از کتاب است. در قسمت پایانی این فصل چالش¬های اصلی شهرهای کره¬ای از جمله سالخوردگی جمعیت و کاهش نیروی کار در مناطق شهری، نگرانی ¬های زیست محیطی، افزایش میزان مصرف انرژی، انتشار گازهای گلخانه ای و سایر آلودگی¬ ها و تغییرات آب و هوایی تشریح شده است.

فصل چهارم کتاب به تحلیل و بررسی استراتژی رشد سبز که در ابتدای کتاب به آن اشاره شده بود، پرداخته است. تمرکز این فصل، بر مشارکت حکومت¬ های محلی در استراتژی توسعه ملی کره ¬جنوبی به منظور دستیابی به رشد سبز و پایدار است. کره جنوبی در سال ۲۰۰۸ استراتژی روشن و جامع خود را به منظور دستیابی به رشد سبز و کاهش کربن در طول نیم قرن، تدوین کرد که این استراتژی برگرفته از تمام واقعیت¬ های اقتصادی، اجتماعی و محیطی کشور است. در این فصل، کم و کیف این استراتژی و نقش حکومت ¬های محلی و همچنین چارچوب قانونی و سازمانی پیاده ¬سازی این استراتژی، به تفصیل مورد بررسی قرار گرفته است. طرح ¬های میان¬ مدت و کوتاه مدتی که در ذیل این استراتژی تدوین شده اند، نظیر قانون رشد سبز کم کربن، پروژه مرمت چهار رودخانه اصلی کشور و همچنین طرح توسعه موتورهای جدید رشد اقتصادی از دیگر عناوین این فصل است.  بخش پایانی این فصل ضمن بررسی چگونگی بهبود کیفیت زندگی کره ¬جنوبی و ارتقای جایگاه جهانی آن به چالش ¬های پیش روی طرح رشد سبز شهری، از جمله، شکاف سیاسی، مسائل اداری - اجرایی و شکاف اطلاعاتی پرداخته است.

  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
کلیدواژه ها: بررسی های سیاست شهری | کره جنوبی | 2012 | سازمان همکاری و توسعه اقتصادی | ساختار شهری | مدیریت شهری | اقتصاد شهری |
دفعات مشاهده: 4471 بار   |   دفعات چاپ: 779 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
انجمن علمی اقتصاد شهری ایران
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 45 queries by YEKTAWEB 4422