[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي آرشیو اخبار نشست‌های علمی یادداشتهای علمی ثبت نام تماس با ما جستجو نگره‌های اقتصادی بانک اطلاعات مدیریت شهری حمایت از کالای ایرانی ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با انجمن::
یادداشت های علمی::
بانکداری و مالیه شهری::
بانک اطلاعات مدیریت شهری::
اقتصاد‌مقاومتی؛ اقدام‌ و‌ عمل::
تصاویر منتخب::
گنجینه::
عضویت ::
مسابقات علمی::
خبرنامه تخصصی::
پیوندهای مفید::
برقراری ارتباط::
تسهیلات پایگاه::
::
نگره‌های اقتصادی

AWT IMAGE

..
تقدیر رئیس جمهور
AWT IMAGE
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
نظرسنجی
به نظر شما مطالب این سایت تا چه اندازه توانسته اطلاعات شما را در حوزه اقتصاد شهری افزایش دهد؟
خیلی زیاد
زیاد
متوسط
کم
خیلی کم
   
..
:: از جایگزینی کارخانجات خارجی تا تعطیلی کارگاههای تولیدی در ایران ::
 | تاریخ ارسال: 1400/1/5 | 
دکتر حسین محمد پور زرندی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر شعار سال که تولید پشتیبانی ها و مانع زدایی ها بود، اظهار داشت: متاسفانه تاکید چندین ساله مقام معظم رهبری بر رفع موانع تولید نه تنها توسط مسئولین پیگیری نشده بلکه کارخانجات خارجی جایگزین کارخانه های داخل شده و حتی بازار صادرات را در دست گرفته اند.  
با توجه به آغاز سال ۱۴۰۰ هجری شمسی و شروع یک قرن جدید دکتر حسین محمد پور زرندی فعال حوزه اقتصادی و رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران پیرامون شعار سال و تاکید دوباره مقام معظم رهبری بر تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها گفت: مقام معظم رهبری با تحلیلهای کارشناسی شده این شعار را انتخاب کرده اند و چند نکته در این شعار نهفته است. 
وی افزود: همان طور که مستحضرید مقام معظم رهبری  از سال ۷۸ سنت حسنه نامگذاری سالها را آغاز کردند و هر سال را بر پایه مسائل موجود در کشور نامگذاری نمودند به جز سال ۸۰ که به نام پیامبر صلوات الله علیه متبرک شد، بقیه  نامگذاری ها در حوزه سیاست های کلان کشوربوده است. 
دکتر پور زرندی تاکید کرد: از سال ۸۵ و تمام دهه ۹۰ عناوین انتخاب شده وجهه اقتصادی داشته است یا به عبارت دیگر تمام عناوین اقتصادی بوده و یا اقتصاد بخشی از این شعار بوده است. در واقع در طول این دهه سه بار در این سالها بر واژه تولید تاکید شده است در سال ۹۸ و ۹۹ از کلمه تولید استفاده کردند و حتی امسال که سال انتخابات است معظم له نام سیاسی برای سال انتخاب نکردند و بیشتر تاکیدشان بر تولید و اقتصاد کشور بوده است . 
وی افزود: اگر این شعار به معنای واقعی مورد بررسی قرار گیرد تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها ،‌پشتیبانی ها نه در سطح مجریان بخش خصوصی یا مجریان دست اندر کار این بخش  بلکه پشتیبانی همه جانبه منظور معظم له بوده است، در این چند سال همانطور که مرکز پژوهشهای مجلس نیز به آن اشاره دارد تولید ناخالص و ارزش افزوده کاهش یافته و نشان از این است که تمام برنامه ها جهت تحقق این شعار برای اینکه عملیاتی شود  در واقعیت عمل نمی شود ولی این تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر این است که به صورت جهادی از تولید پشتیبانی شود و موانع تولید مرتفع گردد.  
رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران تصریح کرد: یکی از موانعی که بر سر راه تولید قرار دارد گرفتن تسهیلات از بانک هاست ، تولید کننده ای که اقدام به گرفتن تسهیلات می کند با هزاران مشکل مواجه است که از جمله آن تامین مواد اولیه  و جمع آوری مدارک لازم برای گرفتن تسهیلات بانکی از بانکها مشکلاتی هستند که بر سر راه تولید کننده قرار دارند. 
وی افزود: اگر بخواهیم موانع را دسته بندی کنیم باید گفت در بخش اجرایی ، سیستم های اداری ، دولتی، سیستم بانکی و سیستم مقررات و آیین نامه ها در اولویت موانع قرار می گیرند مقررات و بروکراسی های پیچیده ای  وجود دارد که تولید کننده را با مشکل جدی مواجه می کند که حتی واحدهای کوچک به دلیل همین موانع تعطیل شدند و همین امر موجب بیکاری و کاهش راندمان اشتغال و وابستگی کشور است. 
پورزرندی در ادامه گفت: برخی از کارخانه ها و کارگاه های تولیدی کشور با دنیا رقابت می کردند اما متاسفانه به دلیل همین مشکلات، کشورهای دیگر جایگزین کارخانه های کشور شدند و حتی بازار صادرات را از آن خود کنند. 
وی در پاسخ به اینکه چطور می شود این موانع را رفع کرد، گفت: دست اندر کاران در بحث کمکها و تسهیلات بانکی که می تواند تولید کننده را برای رسیدن به هدف تولید و صادرات یاری کند دستور العمل،آیین نامه ها و مقررات را برای این بخش آسان تر کنند و ساده سازی مقررات صورت گیرد تا مسیر هموارتری برای تولید ایجاد و دغدغه ذهنی کمتری برای تولید کننده در این بخش راه اندازی شود.     
دکتر پور زرندی تصریح کرد: البته ساده سازی به این معنی نیست که تسهیلات را بانک ببخشد. در بیشتر موارد بانکها ملک برای ضمانت از تولید کننده طلب می کنند که این خود می تواند معضل بزرگی برای تولید کننده باشد مگر یک تولید کننده چقدر توانایی مالی دارد که برای کارگاه خود ملک خود را نیز گرو بگذارد . 
رئیس انجمن عملی اقتصاد شهری ایران افزود:  یک کشاورز نیز تولید کننده است عدم حمایت از تولید از کشاورزان نیز ضرر بزرگی را به این قشر  وارد می کند کما اینکه در سالهای گذشته شاهد بودیم که محصولات کشاورزی با قیمتی نازل از کشاورزان خریداری شد و این امر بسیار برای تولید کنندگان به خصوص در بخش کشاورزی گران تمام شد . 

وی ادامه داد: آن سودی که از این معامله کسب می شود به دست دلال می رسد پس در نتیجه سیستم توزیع و پخش محصولات تولیدی خود مساله است، دوم تامین مواد اولیه برای تولید کننده خود موضوعی است و همه این موارد متولی دولتی دارد یا مجوزهایی که در این بخش باید صادر شود زمان بسیار طولانی و سختگیرانه را طی می کنند عمدتا تشویق می شوند به سمت دلالی و واسطه گری روی بیاورند و این امر به مرور موجب تعطیلی واحدهای تولیدی می شود و همچنین هر جا که توسعه یافتگی نیاز است حتما باید حمایت از تولید و صنعت باشد . 

دکتر پور زرندی تصریح کرد: با اینکه سالهاسات مقام معظم رهبری بر امر تولید و رفع موانع تاکید دارند اما این حمایت صورت نمی گیرد و موانع رفع نمی شود و همچنان تولید کنندگان با موانع نام برده شده روبرو هستند و ارزش افزوده ، ارزش افزوده پایینی است و تعطیلی کارگاه های تولیدی رو به افزایش است.  

پور زرندی در پایان یاد آور شد: به طور مشخص مقام معظم رهبری تاکیدشان بر این بود که برای رونق تولید توجه و تمرکز بر مانع زدایی و پشتیبانی ها باشد که در غیر اینصورت رونقی در تولید اتفاق نخواهد افتاد. 
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
کلیدواژه ها: جایگزینی | کارخانجات خارجی | تعطیلی کارگاه ها |
دفعات مشاهده: 503 بار   |   دفعات چاپ: 37 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

انجمن علمی اقتصاد شهری ایران
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 45 queries by YEKTAWEB 4374