[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي آرشیو اخبار نشست‌های علمی یادداشتهای علمی ثبت نام تماس با ما جستجو نگره‌های اقتصادی بانک اطلاعات مدیریت شهری حمایت از کالای ایرانی ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با انجمن::
یادداشت های علمی::
بانکداری و مالیه شهری::
بانک اطلاعات مدیریت شهری::
اقتصاد‌مقاومتی؛ اقدام‌ و‌ عمل::
تصاویر منتخب::
گنجینه::
عضویت ::
مسابقات علمی::
خبرنامه تخصصی::
پیوندهای مفید::
برقراری ارتباط::
تسهیلات پایگاه::
::
نگره‌های اقتصادی

AWT IMAGE

..
تقدیر رئیس جمهور
AWT IMAGE
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
نظرسنجی
به نظر شما مطالب این سایت تا چه اندازه توانسته اطلاعات شما را در حوزه اقتصاد شهری افزایش دهد؟
خیلی زیاد
زیاد
متوسط
کم
خیلی کم
   
..
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران عنوان کرد ::
 | تاریخ ارسال: 1397/4/31 | 
     به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران و به نقل از  گزارش مجمع جهانی اقتصاد، اقتصاد ایالات متحده در سال ۲۰۱۷ میلادی بزرگترین اقتصاد جهان نام گرفت و با ۱۸ تریلیون دلار و در دست داشتن یک چهارم از سهم کل اقتصاد جهان (۲۴.۳ درصد) در صدر قرار گرفت.
پس از ایالات متحده، چین با ۱۱ تریلیون دلار و سهم ۱۴.۸ درصدی از اقتصاد جهان در رتبه دوم قرار گرفت و ژاپن با ۴.۴ تریلیون دلار و سهم شش درصدی در اقتصاد جهان، با فاصله نسبتا زیاد در رتبه سوم بزرگترین اقتصادهای جهان ایستاد.
در این فهرست، کشورهای اروپایی حائز رتبه‌های چهارم تا ششم شدند به طوریکه آلمان با اقتصادی به ارزش ۳.۳ تریلیون دلار، انگلیس با ۲.۹ تریلیون دلار و فرانسه با اقتصاد ۲.۴ تریلیون دلاری به ترتیب در رتبه‌های چهارم تا ششم قرار دارند.
همچنین هند با اقتصاد دو تریلیون دلاری و ایتالیا با اقتصادی به ارزش بیش از ۱.۸ تریلیون دلار توانسته‌اند رتبه‌های هفتم و هشتم این رده‌بندی را در اختیار بگیرند.
رتبه نهم این رده‌بندی با ۱.۸ تریلیون دلار در اختیار بزرگترین اقتصاد آمریکای لاتین یعنی برزیل قرار دارد و کانادا با اقتصاد ۱.۵ تریلیون دلاری خود در رتبه دهم فهرست قرار گرفته است.
سریع‌‌ترین رشد اقتصادی جهان
اگر چه ایالات متحده سالهاست در صدر فهرست قدرتمندترین اقتصادهای جهان قرار دارد، اما به نظر می‌رسد این یکه تازی دیری نپاید چرا که نزدیکترین کشور تعقیب کننده ایالات متحده یعنی چین، با سرعت رشد مثال زدنی به زودی و در صورت ادامه این روند، در صدر قدرتمندترین اقتصادهای جهان قرار خواهد گرفت.
اگر چه ارزش اقتصاد چین هفت تریلیون دلار از اقتصاد امریکا کمتر است اما اقتصاد چین در سال ۲۰۱۶ میلادی با نرخ ۶.۷ درصد رشد داشته است؛ نرخ رشد اقتصادی ایالات متحده طبق آمارهای اعلامی از سوی صندوق جهانی پول نیز ۱.۶ درصد بوده که در صورت ادامه این روند، چین به زودی یکه‌تاز اقتصاد جهان خواهد شد.
چین همچنین توانسته جایگاه هند را به عنوان سریع‌الرشدترین اقتصاد بزرگ جهان تصاحب کند، ضمن اینکه در گزارش چشم‌انداز اقتصاد جهان که از سوی صندوق بین‌المللی پول منتشر می‌شود، رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۱۶ میلادی ۶.۷ درصد اعلام شده در حالیکه این رقم برای هند ۶.۶ درصد بوده است.
از سوی دیگر، اقتصاد برزیل در سال گذشته میلادی ۳.۵ درصد کوچکتر شده و جالب اینجاست که در فهرست ۱۰ اقتصاد قدرتمند جهان، برزیل تنها کشوری است که افت اقتصادی را تجربه می‌کند.
کشورهای بلوک آسیا به وضوح دارای بیشترین سهم از اقتصاد بزرگ جهان هستند اما از نظر ارزش اقتصادی، روی هم رفته اندکی بیشتر از یک سوم تولید ناخالص کل جهان را در اختیار دارند که از این حیث می‌توان این قاره را با امریکای شمالی که ۲۷.۹۵ درصد از سهم کلی اقتصاد جهان را در اختیار دارد، مقایسه کرد.
پس از این دو قاره، اروپا با ۲۱.۳۷ درصد از GDP کل جهان، رتبه سوم را در اختیار دارد؛ به این ترتیب، سه قاره آسیا، امریکای شمالی و اروپا، روی هم رفته ۸۳.۱۶ درصد یعنی بیش از چهار پنجم برون‌داد کلی اقتصادی جهان را تشکیل می‌دهند.
بزرگترین اقتصادهای جهان در سال ۲۰۵۰ میلادی کدامند؟
نتایج یک مطالعه جدید که از سوی موسسه «پرایس واترهاوس کوپر» انجام شده نشان می‌دهد به دلیل رشد سریعتر اقتصادهای در حال توسعه نسبت به اقتصادهای پیشرفته، چین در سال ۲۰۵۰ میلادی در صدر فهرست قدرتمندترین اقتصادهای جهان قرار خواهد گرفت.
بنا بر اعلام این مؤسسه، هند در سال ۲۰۵۰ میلادی در رتبه دوم اقتصادهای قدرتمند جهان قرار می‌گیرد و ایالات متحده در رتبه سوم و احتمالا اندونزی در رتبه چهارم قرار خواهند گرفت.
مؤسسه «پرایس واترهاوس کوپر» پیش‌بینی کرده که در سال ۲۰۵۰ میلادی، اقتصاد انگلیس احتمالا به رتبه دهم جدول تنزل یابد و فرانسه نیز جایی در این فهرست نداشته باشد.
پیش‌بینیهای این مؤسسه نیز می‌گوید که ایتالیا حتی جزو ۲۰ اقتصاد قدرتمند جهان در سال ۲۰۵۰ میلادی نخواهد بود و اقتصادهای سریع‌الرشدی نظیر مکزیک، ترکیه و ویتنام جایگاه این کشورها را در این رده‌بندی تصاحب خواهند کرد.
این گزارش همچنین پیش‌بینی کرده که به لطف افزایش بهره‌وری ناشی از فناوری اندازه اقتصاد جهان تا سال ۲۰۵۰ میلادی بیش از دو برابر رشد داشته باشد که این رشد فراتر از سرعت رشد جمعیت خواهد بود.
جایگاه اقتصادی ایران در سال ۲۰۵۰ میلادی
مؤسسه مذکور در گزارش جدید خود اعلام کرده اقتصاد ایران هم‌اکنون در رده ۱۸ جهان قرار دارد که طبق پیش‌بینیهای این مؤسسه، رتبه اقتصادی کشورمان تا سال ۲۰۵۰ به رده ۱۷ ارتقا خواهد یافت.
به این ترتیب اقتصاد ایران در سال ۲۰۵۰ میلادی بالاتر از کشورهای کره جنوبی، فیلیپین، ویتنام، ایتالیا، کانادا و حتی اسپانیا قرار خواهد گرفت؛ این در حالی است که مؤسسه یاد شده در گزارش پیشین خود که در ماه فوریه ۲۰۱۵ میلادی منتشر کرده بود، وضعیت اقتصاد ایران را بسیار نازلتر از پیش‌بینی جدید خود اعلام کرده بود.
در گزارش پیشین این مؤسسه که اکنون دستخوش اصلاحات جدی شده، پیش بینی شده بود جایگاه ایران که در سال ۲۰۱۴ در رده ۱۸ اقتصادهای بزرگ جهان قرار داشته، تا سال ۲۰۳۰ به جایگاه ۱۹ تنزل یابد و در نهایت در سال ۲۰۵۰ میلادی جایگاه بیست‌وپنجمین اقتصاد بزرگ جهان را تجربه کند.
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
کلیدواژه ها: چین | کره جنوبی | اقتصاد مقاومتی | اقتصاد | انجمن علمی اقتصاد شهری ایران |
دفعات مشاهده: 2776 بار   |   دفعات چاپ: 155 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

انجمن علمی اقتصاد شهری ایران
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 47 queries by YEKTAWEB 4130