[صفحه اصلی ]     [ English ]  
:: صفحه اصلي درباره انجمن آرشیو اخبار شهر پایدار یادداشتهای علمی منشور انجمن ثبت نام تماس با ما جستجو نسخه موبایل نگره‌های اقتصادی بانک اطلاعات مدیریت شهری بانکداری و مالیه شهری ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با انجمن::
یادداشت های علمی::
بانکداری و مالیه شهری::
بانک اطلاعات مدیریت شهری::
اقتصاد مقاومتی::
تصاویر منتخب::
گنجینه::
عضویت ::
پیوندهای مفید::
برقراری ارتباط::
تسهیلات پایگاه::
::
نگره‌های اقتصادی

AWT IMAGE

..
تقدیر رئیس جمهور
AWT IMAGE
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
نظرسنجی
به نظر شما مطالب این سایت تا چه اندازه توانسته اطلاعات شما را در حوزه اقتصاد شهری افزایش دهد؟
خیلی زیاد
زیاد
متوسط
کم
خیلی کم
   
..
:: اخبار پایگاه : رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران عنوان کرد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۲/۴ | 

رد پای اکولوژیکی ۴ هکتاری هر تهرانی!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، دکتر حسین محمدپور زرندی،رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ‌ایران در نشست علمی پیرامون وضعیت اقتصاد جهانی و تاثیرات آن بر شهرها گفت: هر چند اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۶ میلادی نرخ رشد ۳ درصدی را پشت سر گذاشت اما این نرخ برای آمریکا ۲.۱ و منطقه یوروو ۲.۶ و کشورهای در حال توسعه حدود ۴ بوده است که نشان دهنده  رشد آرام ،کاهش نرخ بهره وری و تورم روبه پایین بوده است.

AWT IMAGE

سخنگوی طرح CPI سازمان ملل افزود: بررسی ها نشان می دهد ۵۰ شهربزرگ دنیا که مراکز فرماندهی اقتصاد جهانی به شمار می روند بیش از ۹.۶ تریلیون دلار تولید ناخالص داخلی دارند این در حالیست که ۱۰ شهر برتر دنیا ۲۲ درصد فعالیتهای اقتصادی جهان را مدیریت می کنند با وجود آنکه تنها ۶.۲ درصد جمعیت را در خود جای داده اند.

این کارشناس ارشد اقتصاد شهری ادامه داد: در صدر اولین های جهان به لحاظ مرکزیت اقتصادی توکیو با اقتصاد ۲ تریلیون دلاری جلوداری می کند و پس از آن باید از منطقه کلانشهری نیویورک - فیلادلفیا، منطقه کلانشهری کوبه - اوزاکا، ناگویا، شیکاگو و لندن نام برد که به عنوان مقر مراکز مالی جهانی، بانکها، بیمه‌ها،  مؤسسات اعتباری و دفاتر مرکزی شرکت‌های چندملیتی  محسوب می شوند.

رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در ادامه با اشاره به نقش اقتصاد دانش بنیان در توسعه اقتصادی شهرها گفت: هرچند با شروع عصر جهانی انتظار می رفت شهرها اندکی از اعتبار و جایگاه خود را از دست دهند اما تجربه نشان داد توسعه فناوری اطلاعات و اقتصاد دانش بنیان بیش از هر چیز به شهرها وابسته است و با نگاهی به رتبه‌بندی کشورهای مختلف در زمینه اقتصاد دانش‌بنیان، متوجه می‌شویم که مرفه‌ترین کشورها، همان‌هایی هستند که بر اقتصاد دانش‌بنیان متکی  می باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و فرهنگ در ادامه به جنبه های محیط زیستی توسعه اقتصادی در شهرها اشاره کرد و خاطرنشان نمود: شهرها مسئول ۸۰ درصد انتشار دی ‌اکسید کربن در جهان هستند و امروزه آثار زیست‌محیطی شهرها از طریق شاخص‌هایی همچون رد پای اکولوژیکی، رد پای کربن و رد پای آب، سنجیده می‌شود.

وی با بیان اینکه بیش از نیمی از شهرهای جهان، در معرض مخاطرات محیطی؛ مانند طوفان، سیل خشکسالی، زلزله، رانش زمین و آتشفشان قرار دارند، یادآور شد: بررسی ها نشان می دهد که بیشترین جا‌پای اکولوژیکی، مربوط به کشورهای آمریکای شمالی با ۴/۹ هکتار برای هر فرد است و اگر همه مردم دنیا بخواهند از سطح استاندارد زیستی شهرهای آمریکای شمالی برخوردار باشند ما به ۳ کره زمین  نیاز داریم!

سخنگوی طرح CPI سازمان ملل افزود: هر فرد متوسط در انگلستان به ۳/۵ هکتار برای تأمین مصرف خود نیاز دارد و در کلانشهر تهران نیز هر فرد تهرانی برای برطرف کردن تقاضاهای مصرفی خود حدود ۴ هکتار زمین  به استفاده می گیرد که این رقم معادل  ۳۸۹ برابر مساحت کنونی تهران است.

صاحب امتیاز فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری در پایان با تاکید بر اینکه هر چند تغییرات آب و هوایی، همه کشورها را تهدید می‌کند اما کشورهای در حال توسعه، در برابر این مسئله، آسیب‌پذیری بیشتری دارند، افزود: به نظر می‌رسد کشورهای در حال توسعه ۷۵ درصد زیان‌ها و خسارات ناشی از تغییر اقلیم را متحمل می‌شوند؛ به‌طوری که ۲ درجه گرم‌تر شدن هوا، به کاهش ۴ تا ۵ درصدی GDP در آفریقا و جنوب آسیا  منجر می شود.

دفعات مشاهده: 203 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: اخبار پایگاه : استاد دانشگاه اصفهان عنوان کرد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۲/۴ | 

همایش بین المللی اقتصاد شهری محملی برای ارائه راهکار درباره چالش های شهری

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، ناصر یار محمدیان ،استاد دانشگاه اصفهان  با اشاره به  برگزاری دومین همایش  اقتصاد شهری گفت: در شرایطی که مسائل شهر در حاشیه مسائل سیاسی برجستگی ویژه ای ندارد برگزاری همایش های تخصصی اقدام موثری و کارآمدی برای حل مسائل شهر در بستری علمی خواهد بود.

وی افزود:پرداختن به مسائل شهر در حالیکه با معیشت و زندگی مردم ارتباط مستقیمی دارد می تواند در بروز نشاط اجتماعی و توسعه پایدار گامی موثر تلقی شود.

AWT IMAGE

یار محمدیان ادامه داد: بررسی مسائل شهر با شناخت صحیح از مسائل روز می تواند همایش های تخصصی را مبدل به بستری برای تجارب وآرا و همچنین برنامه ریزی مسئولان برای میزهای تصمیم گیر کند.

استاد دانشگاه اصفهان با اشاره به چالش های اساسی شهر گفت: چالش های شهری بر اساس ماهیت شهرهای بزرگ و کوچک متفاوت است اما یکی از اساسی ترین مشکلات کلانشهرها در زمان حاضر آلودگی هواست که از اواسط پاییز تا انتهای زمستان گریبانگیر شهروندان شده و برای مرتفع کردن آن باید از سیاستها و مدیریت های روز دنیا در حمل ونقل و ترافیک بهره برد.

وی با اشاره به سیاستهای مدیریتی شهر لندن ادامه داد: این شهر به عنوان یکی از آلوده ترین شهرهای دنیا و پر ترافیک ترین خیابانهای جهان را به نام خود کرده بود اما در سالهای ۲۰۰۳تا ۲۰۰۵ با استفاده از ابزارهای اقتصادی مدیریت تقاضا برای استفاده از مراکز پر تردد را اجرایی کرد و سیستم عوارض حمل ونقل یا erp را به اجرا گذاشت.

یارمحمدیان گفت : در این شیوه با قرار دادن تابلو قیمت استفاده از خیابان  با بهره گیری از قیمت گذاری دینامیک هزینه استفاده از آن محل بسته به ازدحام و تقاضا تغییر پیدا کرده و در واقع قیمت استفاده در ساعت پیک نسبت به سایر ساعات روز متغییر  اعلام می شود.

وی ادامه داد: قیمت گذاری برای استفاده از خیابانهای شهر راه حلی برای رفع مشکل ترافیکی قلمداد شد که در کشورهای آلمان ،فرانسه ،سوئیس ،دانمارک و سنگاپور به اجرا گذاشته شده است.

این استاد دانشگاه  ادامه داد: در حالیکه مدیریت تقاضا در کشورهای توسعه یافته اجرائی شده است ایران هنوز متمرکز بر سیاستهای مدیریت عرضه است که با راه حلهلی مسکن وار نظیر تعطیلی مدارس و ادارات حل شدنی نیست

استاد دانشگاه اصفهان همچنین در ادامه خاطر نشان کرد: از مهمترین چالش های شهری درآمد ناپایدار شهری است که منایع مالی قابل اتکائی محسوب نمی شود و همانگونه که احتمال صعود آن وجود دارد شرایط نزول آن نیز برقرار است.

وی با اشاره به سهم ناچیز جذب فایناس و استفاده از سرمایه گذاری خارجی گفت: هر چند در برنامه  ششم توسعه استفاده از سرمایه گذاری خارجی تا ۲۰ میلیارد دلار  در سال تصریح شده است اما بررسی ها نشان می دهد که در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۱/۴۵ تریلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در جهان انجام شده است که سهم ایران از این میان تنها ۲۰ صدم درصد یعنی سه‌میلیارد و ۵۰ میلیون‌ دلار بوده است. رقمی که نشان می‌دهد سهم ایران از سرمایه‌‌گذاری مستقیم خارجی به یک‌درصد هم نمی‌رسد.

 یارمحمدیان ادامه داد: عدم توفیق ایران در جذب سرمایه گذاری خارجی را باید در مسائل سیاسی  ساختارهای اقتصادی کشور نظیر محیط نامناسب کسب وکار و عدم استفاده از مولفه جمعیت به عنوان یک محیط اقتصادی پر تقاضا در کلانشهر ها نام برد.

این استاد اقتصاد شهری اصفهان تاکید می کند:تهران با تمرکز جمعیتی ۸ میلیون نفر و پذیرش جمعیت ۱۵ میلیون نفر در روز دارای بازار گسترده ای شناخته می شود که از این تراکم جمعیت در جریان مقاصد اقتصادی استفاده نشده است.

وی همچنین در ادامه با اشاره به منابع درآمدی شهرها گفت: وابستگی شهرداری ها به دولت مرکزی و عدم استقلال درآمد،کوچک بودن سهم کمک دولت به هزینه های شهری ،عدم اعتبارات لازم در وضع عوارض و همچنین عدم وجود مالیات بردارایی می توان نام برد.

دفعات مشاهده: 147 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: اخبار پایگاه : در نشست تخصصی "انجمن علمی اقتصاد شهری ایران" عنوان شد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۳۰ | 

 نیاز شهرهای در حال توسعه به ۲۵ تریلیون دلار سرمایه 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، نشست  تخصصی "نقش اقتصاد شهری و اقتصاد مقاومتی در توسعه مدیریت شهری" از سوی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

AWT IMAGE

جعفر قادری شهردار سابق شیراز در این نشست با بیان اینکه یکی از مسائل مهم در راستای توسعه پایدار شهری، رشد جمعیت شهری است، اظهار داشت: رویکرد کنونی جهان، به سمت توسعه شهرنشینی است. رشد شهرنشینی به حدی است که پیش‌بینی‌ها حاکی از افزایش جمعیت شهری به ۶.۳ میلیارد نفر تا سال ۲۰۵۰ است.

سردبیر پایگاه خبری تحلیلی شهر فردا ادامه داد: کشور ما نیز مانند اکثر کشورهای رو به توسعه، شهرنشینی سریعی داشته و هم اکنون، بیش از ۷۳ درصد جمعیت شهرنشین دارد. همچنین گسترش شهرنشینی و افزایش تعداد شهرها در ایران نیز چشمگیر بوده است.

عضو انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با بیان اینکه دستیابی به توسعه پایدار شهری با این رشد جمعیت نیازمند تامین مالی شهری گفت: فراهم آوردن زیرساختهای شهری، توسعه خدمات شهری، ایجاد رفاه شهری و ایجاد عدالت اجتماعی در شهرها از جمله پارامترهایی است که برای دستیابی به شهری پایدار به آن نیاز داریم و اجرای درست این پارامترها نیازمند تامین منابع مالی برای مدیریت شهر است.

این استاد دانشگاه فرسودگی زیرساخت‌های شهری را از جمله معضلات شهرها عنوان کرد و ادامه داد: اما سکونتگاه‌های غیررسمی و محلات زاغه‌نشین در شهرها به صورت چشمگیری زیرساخت‌ها و خدمات شهری را از بین می‏برند. 

سربیر پایگاه خبری تحلیلی شهر فردا متذکر شد: ۹۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری طی ۱۵ سال نیاز است تا اوضاع حاشیه نشینان شهری بهبود یابد که این رقم ۶ برابر میزان فعلی سرمایه‌گذاری برای بهبود وضع حاشیه‌نشینان کشورهای توسعه‌نیافته است.

وی روش های تامین منابع مالی شهری را به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم کرد و توضیح داد: مالیات بر دارایی، مالیات بر فروش و مالیات بر درآمد؛ از جمله منابع داخلی هستند و در تامین منابع خارجی نیز روش هایی از جمله کمک دولت مرکزی، مساعده‌های بین‌المللی، استقراض و ساختارهای مشارکتی را می توان نام برد.

نیاز شهرهای در حال توسعه به ۲۵ تریلیون دلار سرمایه

در ادامه این نشست دکتر سید محسن طباطبایی مزدآبادی دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با اشاره به اینکه شهرها موتور محرک اقتصاد کشورها در همه جای دنیا هستند، گفت: در کشور ما نیز شهرها ظرفیت عظیمی برای توسعه و تعالی کشور بر مبنای الگوی اقتصاد مقاومتی هستند.

وی با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی؛ اقتصادی است که هم روند روبه‌رشد اقتصادی در کشور را حفظ کنند و هم آسیب‌‌پذیری‌ اقتصادی در مقابل عوامل خارجی را کاهش دهد ادامه داد: اقتصاد مقاومتی به عنوان یک طرح کلان و استراتژیک می‌تواند زمینه‌ساز توسعه پایدار شهری در کشور باشد؛ زیرا تمامی اهداف و چشم‌اندازهای توسعه پایدار شهری؛ از جمله پایداری درآمدی، عدالت درون و بین‌نسلی، تکیه بر اقتصاد دانش‌بنیان، نگاه بومی و معطوف به داخل، همگی در درون الگوی اقتصاد مقاومتی نیز قرار دارد. 

دبیر علمی انجمن اقتصاد شهری ایران افزود: از همین رو این الگو باید در شهرهای کشور، نهادینه شده و به عنوان چراغ‌راه مدیریت شهری در کشور مورد استفاده قرار گیرد. در این راستا باید به روش‌های مختلف؛ از جمله حمایت از همایش‌ها، سمینارها و کنگره‌های با محوریت اقتصاد مقاومتی، ارائه خدمات و تسهیلات در جهت تقویت اقتصاد درون‌زا، مشارکت با مراکز معتبر علمی و اقتصادی جهانی برای جذب سرمایه و در راستای برون‌نگری اقتصادی و تأمین اعتبار پروژه‌های شهری که همسو با اقتصاد مقاومتی اقدام کرد.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه در راستای نهادینه کردن الگوی اقتصاد مقاومتی در شهرها،  و پیشتازی اقتصاد دانش‌بنیان، نقش نهادهای علمی و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی، غیرقابل انکار است گفت: به همین جهت و در راستای اجرای بند ۲۱ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، انجمن علمی اقتصاد شهری ایران؛ به عنوان یک کانون علمی  تخصصی و در جایگاه انجمن علمی برتر و برگزیده کشور، تلاش خود را در جهت گفتمان‌سازی و تبیین الگوی خلاقانه و هوشمندانه اقتصاد مقاومتی در شهرها و در حیطه اقتصاد و مدیریت شهری به طور جدی به کار گرفته است.

به گفته وی این تلاش در قالب برگزاری اولین و دومین همایش اقتصاد شهری با رویکرد اقتصاد مقاومتی، چاپ کتب، مقالات و ارائه سخنرانی‌های متعدد در حوزه اقتصاد مقاومتی، ایده‌پردازی در راستای به‌کارگیری ظرفیت‌های بین‌المللی (ایده تأسیس صندوق شکوفایی شهری) و ... تبلور یافته است.

کارشناس برجسته اقتصاد شهری در بخش دیگری از سخنان خود  با بیان اینکه یکی از کارآمدترین روش‌های تأمین مالی در شهرها، مشارکت بخش عمومی و خصوصی است، گفت: این روش در بسیاری از شهرهای جهان، به عنوان روش تأمین مالی پایدار به‌کار گرفته می‌شود. مشارکت بخش خصوصی اگر مبتنی بر قاعده‌ای خوب و چارچوبی مدون و منظم باشد، می‌تواند تسریع‌کننده و بسترساز توسعه شهری پایدار بوده و باعث احساس مسئولیت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در برابر شهروندان و محیط‌زیست شود.

به گفته طباطبایی مزدآبادی طبق گزارش‌های بانک جهانی، تأمین مالی مبتنی بر PPP به سرعت در حال گسترش است و میزان آن از دهه ۱۹۹۰ حدود ۱۰ برابر شده است. در دوره زمانی ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۱، بخش خصوصی در کشورهای درحال‌توسعه بیش از  ۷۵۵ میلیارد دلار در بیش از ۲۵۰۰ پروژه عمدتاً شهری سرمایه گذاری کرده است.

 دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران افزود: شهرها در مقیاس جهانی تا سال ۲۰۳۰، به بیش از ۴۰ تریلیون دلار و در کشورهای درحالتوسعه بیش از ۲۵ تریلیون دلار سرمایه‌گذاری نیاز خواهند داشت. بر همین اساس، تأمین مالی پروژه‌های شهری، یکی از مباحث مهم امروز مدیریت شهری است و بسته به شرایط و الزامات، روش‌های مختلفی از تأمین مالی پروژه‌های شهری در شهرهای مختلف جهان استفاده می‌شود.

وی کولالامپور، بانکوک و مانیل را از جمله شهرهای موفق در زمینه تامین مالی در این بخش برشمرد و افزود: چارچوب های قانونی ناکارآمد، ناکافی بودن قوانین و مقررات مربوط به حقوق مالکیت و سرمایه گذاری، ضعف قوانین حمایت از بستانکار و برنامه ریزی های غیرشفاف باعث کاهش مشارکت بخش خصوصی می شوند.

مدیرمسئول فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری با اشاره به اینکه با روند فعلی توسعه شهرها در جهان و به طور خاص در ایران، روش‌های سنتی تأمین مالی جوابگوی تقاضاها و نیازهای روزافزون زندگی شهرنشینی نیستند گفت: بنابراین تنوع‌بخشی به بحث تأمین مالی و استفاده از روش‌های نوین مبتنی بر اسناد بالادستی ضرورت می‌یابد.

وی توضیح داد: در این راستا مشارکت بخش خصوصی، تأمین مالی دانشبنیان، مشوقهای سرمایهگذاری، تأمین مالی مبتنی بر نیازهای شهری، تقویت مشارکتهای شهروندی می‌تواند در ارائه مدلهای کارآمد و مطلوب تأمین مالی شهری بسیار راه‌گشا و تعیین‌کننده باشد.

دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با اشاره به اینکه برای نیل به مدلهای تأمین مالی باید همه بازارهای مالی فعال در اقتصاد و مدیریت شهری، نقش صحیح و مؤثر خود را در تأمین هزینههای شهری پیدا کرده و در صورت لزوم اصلاحات ساختاری و نهادی را اعمال کنند گفت: به دلیل لزوم پشتیبانی قانونی از اقدامات مالی در حال برنامه‌ریزی و انجام در شهر، لازم است در سطوح بالاتر تقنین مانند مجلس شورای اسلامی و در سطوح پایینتر مانند شورای اسلامی شهرها، اقدامات لازم قانونی را در خصوص آسیب‌شناسی، تنقیح، تجمیع قوانین و مقررات موجود و حتی تصویب قوانین و مقررات جدید انجام دهند.

نقش بانک های در توسعه پایدار شهری

در ادامه این نشست علیرضا جلالی فراهانی کارشناس امور بانکی نیز با اشاره به اینکه جامعه شهری به سبب رشد نامناسب مشکلات و تبعات بسیاری را به دنبال داشته است، گفت: تراکم جمعیت، آلودگی مختلف صوتی، حاشیه نشینی، آسیب های اجتماعی، فقدان زیرساخت های کافی و بی هویت جوامع از جمله این مشکلات است.

وی با اشاره به نقش بانک ها در تحقق توسعه پایدار شهری گفت: نقش بانک های در این مورد را به دو بخش سطح خرد و سطح کلان تقسیم کرد. در سطح خرد با اثرگذاری مستقیم بردرآمد و کیفیت زندگی افراد و در سطح کلان با کمک به توسعه زیرساخت ها و حفاظت از محیط زیست این نقش آفرینی انجام می شود.

جلالی با بیان اینکه بانکها در سطح خرد با جلوگیری از مهاجرت به شهرها از طریق توزیع عادلانه درآمد و امکانات می توانند نقش آفرینی کنند گفت: مهاجرت از روستاها به شهرها یکی از تبعات توزیع نابرابر درآمد و امکانات در مناطق غیرشهری و روستاها است.

این کارشناس امور بانکی با اشاره به اینکه در سال های اخیر بانک ها با گسترش خدمات غیر حضوری زمینه کاهش سفرهای درون شهری را فراهم آورده اند گفت: این امر هم اتلاف زمان را کاهش داده است و هم به کاهش میزان سوخت و آلایندگی هوا کمک کرده است.

جلالی با اشاره به اینکه بانک های همچنین با ارائه تسهیلات به کسب و کارهای خرد برای شهروندان موجب افزایش درآمدهای پایدار شهری می شوند خاطرنشان کرد: توجه به بحث آمایش سرزمین در ارائه تسهیلات بانکی می تواند موجب کاهش تخریب های محیط زیستی شده و از این طریق از منابع طبیعی کشور صیانت کند.

به گفته این استاد دانشگاه، بانکها از طریق ایجاد زیرساخت های مناسب شهری و بین شهری با افزایش اشتغال، کارآفرینی و افزایش تقاضای تولیدات داخلی از کارخانجات و صنایع داخلی، شکوفایی اقتصادی و ایجاد رونق را به همراه خواهد داشت.

دفعات مشاهده: 179 بار   |   دفعات چاپ: 3 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: اخبار پایگاه : رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران تشریح کرد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ | 

مسیر راهبری «بهبود» وضعیت شهرها

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران و رایزن جهانی طرح CPI سازمان ملل ضمن تشریح مسیر راهبری بهبود وضعیت شهرها هوشمندسازی و تاب آوری (Resilience) را دو مولفه کلیدی در فرایند ساخت شهرهای فردا عنوان کرد.

AWT IMAGE

AWT IMAGEAWT IMAGEAWT IMAGEAWT IMAGE

 دکتر حسین محمدپور زرندی در نخستین همایش ملی بهبود در سیستم های مدیریت شهری:

امروز در عصر دگرگونی به سر می‌بریم و جهان، تغییرات بسیار سریعی را پذیرا می‌شود، به این دلیل، سازمان‌ها و سیستم‌ها باید همیشه مهیای تغییرات باشند و خود را به گونه‌ای آماده کنند که از عهده تغییرات ناگهانی و پر شتاب برآیند و هر سازمانی برای پویایی باید به تغییرات و تقاضاهای متنوع  درون خود و محیط پیرامون، پاسخ دهد چراکه فرایند تغییر در سیستم‌های مختلف، بسته به شرایط، ماهیت، سبک رهبری، رفتارها، ارزش‌ها و نگرش‌های عناصر سیستم، متفاوت است.

عبور از شهر ماقبل صنعتی به شهر صنعتی، شهر فراصنعتی و شهر اطلاعاتی، نمونه‌ای از تغییرات در سیستم شهری است و رواج مفاهیم متنوعی از شهرها مانند شهر پایدار، شهر سبز، شهر هوشمند، شهر پاسخگو، شهر باز و ... همگی، نشان از پویایی ذاتی شهر دارند. یک شهر باز یا یک شهر هوشمند تلاش می‌کند خود را تغییر دهد، اجزای خود را دگرگون سازد، مدیریتش را به لحاظ چارچوب فکری و عملکردی تغییر دهد، شهروندانش را از نظر فکری متحول کند و همه این تغییرات را از مجرای فناوری‌های نوین محقق کند.

مفاهیمی مانند تاب‌آوری شهری، به دنبال به حداقل رساندن اخلال در سیستم‌های اجتماعی، اقتصادی ، مدیریتی و نهادی در زمان‌های تغییر است، انعطاف شهری و شهرهای انعطاف‌پذیر (Resilient Cities) نیز در همین راستا مطرح شده و شهرهایی مانند تورنتو، ونکوور و کالگری، در صدر انعطاف‌پذیرترین شهرها قرار دارند.

دفعات مشاهده: 461 بار   |   دفعات چاپ: 5 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: اخبار پایگاه : با حضور اعضای انجمن علمی اقتصاد شهری ایران برگزار شد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۲۶ | 

نشست هم اندیشی لایحه جامع مدیریت شهری

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، هم اندیشی همایش لایحه مدیریت شهری با حضور جمعی از  اعضای شورا، اساتید دانشگاه، اعضای انجمن علمی اقتصاد شهری ایران و چهره های علمی و اجرایی برگزار شد. اصلی ترین محور دستور کار این نشست بررسی پیش نویس لایحه جامع مدیریت شهری بود.

در جلسه دیروز اغلب اعضای شورای شهر به ویژه چهره هایی همچون دنیامالی، طلایی، جعفر پور و ... با جزئیات این لایحه مخالفت داشتند. نقد اصلی اعضای شورای شهر به این لایحه حول کاهش قدرت و اختیار شهردار و شورای شهر متمرکز بود. جایی که طلایی نائب رئیس شورای شهر تهران به صراحت گفت«این پیش نویس شورای شهر را منحل و شهرداری را دولتی می کند».

AWT IMAGE

در مقابل اما چهره های دولتی حاضر در جلسه به ویژه راحتی قائم مقام سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور معتقد بود باید شهامت و جسارت دولت در تهیه این پیش نویس را ستود و صرف نقد این لایحه کاری را پیش نمی برد. وی در پاسخ به منتقدانی که این لایحه را دولتی می خوانند گفت: «اگر شورای شهر و شورای عالی استان ها به این مساله ورود می کردند نیازی به تدوین این لایحه از سوی دولت نبود و نباید انتظار داشت لایحه ای که دولت می نویسد غیر دولتی باشد.» راحتی نقص های متعدد این لایحه را پذیرفت اما تاکید داشت به جای رد کلی این لایحه و اظهارات مبهم باید در خصوص جزئیات لایحه بحث کرد و نقاط ضعف را کنار زد.

البته در خصوص جزئیات این لایحه نیز نقدهای کارشناسی مهمی در جلسه مطرح شد. سیدعلی میرنجاتی مدیر دبیرخانه کمیسیون برنامه ریزی و توسعه شهرداری های کلانشهرهای کشور در این نشست با تاکید بر اینکه یکی از ضعف های اصلی این لایحه حجیم بودن آن است، اظهار داشت: لایحه جدید بیش از ۱۵۰ ماده دارد و عملا درگیر جزئی نگری شده تا جایی که فرایند صدور پروانه ساختمانی را نیز مشخص کرده است.

وی مداخله نهادهای دولتی در امور شهرداری ها را از دیگر نواقص اصلی این لایحه دانست و افزود: اغلب اختیارات شورا و شهردار در این لایحه ذیل تائید سازمان شهرداری های دولت تعریف شده و حتی در مسائل اداری و استخدامی نیز اختیارات را از مدیریت شهری سلب کرده است.

این کارشناس مسائل شهری عدم تفکیک بین کلانشهرها، شهرهای بزرگ و شهرهای متوسط و کوچک را از دیگر ضعف های اصلی این لایحه دانست و گفت: در سال ۲۰۰۵ ترکیه قانون کلانشهری را تصویب می کند اما امروز ما یک قانون برای همه شهرها می نویسیم که مطمئنا نمی تواند درست باشد.

در نهایت باید گفت به نظر می رسد مهمترین ضعفی که در لایحه جامع مدریت شهری وجود دارد فقدان دستورالعمل های بالادستی در این زمینه است. سیاست های کلی شهر حلقه مفقوده اصلی است که باعث شده حد تفکیک اختیارات میان دولت و شهرداری ها مشخص نشود. آیا واقعا مدیریت شهریها بزرگ باید به مدیریت شهری واگذار شود؟! حد تفویض اختیارات از دولت به مدیران شهری چه میزان است؟ آیا همه شهرها قابلیت اجرای مدیریت یکپارچه شهری را دارا هستند!؟ این سوالات و ده ها سوال دیگر تنها زمانی می تواند پاسخ داده شود که نگاه کلی نظام به حوزه اختیارات مدیریت شهری منقح شود و تا آن زمان لایحه مدیریت شهری همچنان در کش و قوس دولت و شهرداری ها در رفت و آمد خواهد بود.

دفعات مشاهده: 251 بار   |   دفعات چاپ: 4 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: سایر مطالب این بخش: ::
:: چکیده مقالات اولین همایش بین المللی اقتصاد شهری - ۱۳۹۵/۱۱/۲۴ -
:: خلاصه مقالات اولین همایش بین المللی اقتصاد شهری - ۱۳۹۵/۱۱/۱۸ -
:: شهردار شهرکرد عنوان کرد - ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ -
:: عضو انجمن علمی اقتصاد شهری ایران عنوان کرد - ۱۳۹۵/۱۱/۱۳ -
:: خلاصه مقالات اولین همایش بین المللی اقتصاد شهری - ۱۳۹۵/۱۱/۱۲ -
:: خلاصه مقالات اولین همایش بین المللی اقتصاد شهری - ۱۳۹۵/۱۱/۱۱ -
:: رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران: - ۱۳۹۵/۱۱/۹ -
:: یادداشت عضو انجمن علمی اقتصاد شهری ایران - ۱۳۹۵/۱۱/۹ -
:: خلاقیت شهری - ۱۳۹۵/۱۱/۶ -
:: برای سومین سال پیاپی اعلام شد - ۱۳۹۵/۱۱/۵ -
:: دستاورهای اولین همایش بین المللی اقتصاد شهری - ۱۳۹۵/۱۱/۳ -
:: از سوی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران مطرح شد - ۱۳۹۵/۱۱/۲ -
:: رئیس دومین همایش بین المللی اقتصاد شهری عنوان کرد - ۱۳۹۵/۱۰/۲۹ -
:: در راستای معرفی دیدگاه های اقتصادی 120 شخصیت داخلی و خارجی صورت گرفت - ۱۳۹۵/۱۰/۲۸ -
:: چکیده مقالات اولین همایش بین المللی اقتصاد شهری - ۱۳۹۵/۱۰/۲۲ -
:: چکیده مقالات اولین همایش بین المللی اقتصاد شهری - ۱۳۹۵/۱۰/۲۰ -
:: در شانزدهمین شماره فصلنامه «اقتصاد و مدیریت شهری»ارائه شد - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸ -
:: در سال 95 - ۱۳۹۵/۱۰/۱۸ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴ -
:: چکیده مقالات اولین همایش بین‌المللی اقتصاد شهری - ۱۳۹۵/۱۰/۱۳ -
:: چکیده مقالات اولین همایش بین المللی اقتصاد شهری - ۱۳۹۵/۱۰/۱۲ -
:: نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد - ۱۳۹۵/۱۰/۸ -
:: رئیس دانشکده اقتصاد و معارف اسلامی دانشگاه امام صادق(ع) خبر داد - ۱۳۹۵/۱۰/۷ -
:: عضو هئیت مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران عنوان کرد - ۱۳۹۵/۱۰/۴ -
:: رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران عنوان کرد - ۱۳۹۵/۹/۳۰ -
:: ضرورت توجه به الگوی شهرسازی در فرهنگ اسلامی-ایرانی - ۱۳۹۵/۹/۲۹ -
:: خلاصه مقالات اولین همایش بین المللی اقتصاد شهری - ۱۳۹۵/۹/۲۸ -
:: بررسی وضعیت شهرداری ها در بودجه۹۶ در گزارش انجمن علمی اقتصاد شهری ایران - ۱۳۹۵/۹/۲۴ -
:: استاد دانشگاه تهران پاسخ می دهد - ۱۳۹۵/۹/۲۲ -
:: دستاوردهای همایش بین المللی اقتصاد شهری - ۱۳۹۵/۹/۲۱ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گزارش می دهد - ۱۳۹۵/۹/۲۰ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گزارش می دهد - ۱۳۹۵/۹/۱۷ -
:: در نشست انجمن علمی اقتصاد شهری ایران مطرح شد - ۱۳۹۵/۹/۱۶ -
:: " انجمن علمی اقتصاد شهری ایران " گزارش می دهد - ۱۳۹۵/۹/۱۴ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران از یک چالش جهانی گزارش می دهد - ۱۳۹۵/۹/۱۴ -
:: فناوری نوین اروپایی - ۱۳۹۵/۹/۱۱ -
:: با حضور اعضا برگزار شد - ۱۳۹۵/۹/۹ -
:: عضو انجمن علمی اقتصاد شهری ایران مطرح کرد - ۱۳۹۵/۹/۹ -
:: رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران: - ۱۳۹۵/۹/۶ -
:: تحلیل پیروزی ترامپ از منظر شهری - ۱۳۹۵/۹/۶ -
:: از سوی موسسه RI بوستون اعلام شد - ۱۳۹۵/۹/۳ -
:: نگاهی شهری به راهپیمایی اربعین - ۱۳۹۵/۹/۱ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - ۱۳۹۵/۸/۳۰ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - ۱۳۹۵/۸/۲۶ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - ۱۳۹۵/۸/۲۵ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - ۱۳۹۵/۸/۲۴ -
:: گزارش حضور انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات - ۱۳۹۵/۸/۲۴ -
:: بازدید رئیس سازمان صدا و سیما از غرفه اقتصاد و مدیریت شهری - ۱۳۹۵/۸/۲۳ -
:: همراه با نمایشگاه 22 - ۱۳۹۵/۸/۲۲ -
انجمن علمی اقتصاد شهری ایران
Persian site map - English site map - Created in 0.072 seconds with 1090 queries by yektaweb 3278