[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي آرشیو اخبار نشست‌های علمی یادداشتهای علمی ثبت نام تماس با ما جستجو نگره‌های اقتصادی بانک اطلاعات مدیریت شهری حمایت از کالای ایرانی ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با انجمن::
یادداشت های علمی::
بانکداری و مالیه شهری::
بانک اطلاعات مدیریت شهری::
اقتصاد‌مقاومتی؛ اقدام‌ و‌ عمل::
تصاویر منتخب::
گنجینه::
عضویت ::
مسابقات علمی::
پیوندهای مفید::
برقراری ارتباط::
تسهیلات پایگاه::
::
نگره‌های اقتصادی

AWT IMAGE

..
تقدیر رئیس جمهور
AWT IMAGE
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
نظرسنجی
به نظر شما مطالب این سایت تا چه اندازه توانسته اطلاعات شما را در حوزه اقتصاد شهری افزایش دهد؟
خیلی زیاد
زیاد
متوسط
کم
خیلی کم
   
..
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران عنوان کرد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۴/۲۶ | 
    به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، در سال‌های اخیر کسب و کارهای اینترنتی گسترش چشمگیری داشته‌اند و در حال حاضر ۵۷ میلیون آمریکایی در این کسب‌وکارها شاغلند و ثروتی معادل ۴/ ۱تریلیون دلار به اقتصاد آمریکا می‌افزایند. در یک رده‌بندی، معیارهای مختلفی نظیر سهم اقتصاد دیجیتالی از کل تولیدات ناخالص داخلی، میزان نرخ رشد اقتصاد دیجیتالی و سهم آنها از اشتغال‌زایی در شهرهای مختلف آمریکا مورد بررسی قرار گرفته است.
بر این اساس ۱۰ شهر برتر آمریکا برای کسب و کار دیجیتالی عبارتند از:
۱- سان فرانسیسکو: با وجود هزینه‌های بالای زندگی، میزان درآمد در این شهر بالاست و سرانه کارکنان بخش اقتصاد دیجیتالی این شهر ۹۲۷۲ دلار است.
۲- آتلانتا: در سال ۲۰۱۷ اقتصاد دیجیتالی در این شهر ۷/ ۴ میلیارد دلار به تولید ناخالص داخلی افزود.
۳- لس‌آنجلس: بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴، کسب و کارهای دیجیتالی در این شهر ۷۹ درصد رشد داشته‌اند و این بخش پس از حمل و نقل، بیشترین رشد را تجربه کرده است.
۴- بوستون: متوسط درآمد سرانه کارکنان بخش اقتصاد دیجیتالی در این شهر ۷۸۸۲ دلار است و نرخ رشد اقتصاد دیجیتالی در سال ۲۰۱۷ در این شهر ۵۹ درصد بوده است.
۵- واشنگتن: این شهر دومین درآمد بالا را در بین شهرهای مختلف آمریکا برای شاغلان این بخش فراهم می‌کند. با این حال به دلیل هزینه زندگی بالا، پنجمین شهر مناسب فهرست است.
۶- دالاس: دومین هزینه‌های پایین زندگی را در بین شهرهای موجود در این فهرست دارد و سرانه درآمدی آن ۴۶۹۸ دلار است.
۷- سن خوزه: یکی از بالاترین نرخ‌های رشد اقتصاد دیجیتالی در آمریکا متعلق به این شهر است. تنها در سال گذشته نرخ رشد اقتصاد دیجیتالی این شهر به ۹۱ درصد رسید.
۸- سن دیگو: این شهر یکی از پایین‌ترین سرانه‌های درآمدی اشتغال دیجیتالی در این فهرست را دارد؛ اما به لطف هزینه‌های پایین زندگی توانسته است در بین ۱۰ شهر برتر جای گیرد.
۹- میامی: بیشترین سرانه درآمدی اقتصاد دیجیتالی با ۱۶۴۰۲دلار متعلق به این شهر است.
۱۰- فونیکس: این شهر مناسب‌ترین قیمت مسکن و هزینه زندگی را در بین شهرهای فهرست دارد و اقتصاد دیجیتالی در سال گذشته در این شهر ۴۶ درصد رشد داشته است.

 
دفعات مشاهده: 2525 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: دبیرکل مجمع جهانی شهرهای اسلامی مطرح کرد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۴/۲۳ | 
     به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، در مورد اهمیت فضاهای عمومی در شهرها می گوید: هرچه قدر فضاهای عمومی در شهرهای ما بیشتر باشد، مناسبت‌ها و ارتباطات اجتماعی بیشتر به واسطه آن شکل گرفته و "فضای مکث" ایجاد می شود و هرچه فضای مکث بیشتر باشد، روابط و ارزش‌های اجتماعی موثری تحقق پیدا می‌کند.
"حال سوال این است که چگونه می توان فضای مکث یا فضای عمومی را ایجاد کرد؟" وی با طرح این پرسش می گوید: پاسخ به این پرسش خود در دل سوالی نهفته است. چرا ما به مفهوم واقعی در شهرهایمان میدان نداریم و اساسا میدان چیست؟ میدان می‌تواند "میدان وحدت" سانفرانسیسکو باشد که در طول سال، دستکم ۱۷۰ جشنواره در آن برگزار می شود. آیا ما مشابه آن را در ایران می توانیم پیدا کنیم؟ آن هم میدانی که در آن اصول طراحی شهری و معماری ایرانی اسلامی رعایت شده و محلی برای برگزاری رویدادهای اجتماعی و مناسبت‌های فرهنگی باشد. حتی میدان نقش جهان در اصفهان با وجود ماهیت گذشته خود که مکانی برای بازی چوگان بوده است و هر رویدادی که عنصر حکومتی می خواست در آن رخ می داد و مظهر خبررسانی و پلازا هم بود امروزه مفهوم و ماهیت خود را از دست داده و جای خود را به یک صنف داده و خبری از برگزاری مراسم اجتماعی و جشنواره های فرهنگی در آن نیست.
به گفته این صاحب نظر مسائل معماری و شهرسازی، فضاهای عمومی به مفهوم جهانی آن عبارت است از فضایی که در آن درنگی کنیم و متناسب با فضای آن اگر تجاری، فرهنگی یا اجتماعی است اوقات فراغت خود را در آن سپری کنیم. نمونه آن میدان ها، پارک ها و گذرهای فرهنگی است.
"اما واقعیت این است که در شهرهای ما، میدان ها به مفهوم واقعی آن وجود ندارد و آنچه می بینیم بیشتر فلکه است تا میدان و اگر نمونه های معدودی مانند میدان نبوت (هفت حوض) وجود دارد که فرصتی برای درنگ به شهروندان می‌دهد، عملا به لحاظ عدم ایمنی در دسترسی (چون باید از خیابانی پر تردد عبور کرد تا به آنجا رسید) عملا فاقد امنیت جانی و روانی است و این نشان می دهد ما در تحقق شکوفایی شهری با یک مشکل عظیم روبه رو هستیم."
یارزاده راهکار حل این مشکل را بازگشت فضاهای عمومی به ماهیت اصلی خود می‌داند؛ "تنها در صورت این بازگشت به ماهیت اصلی است که توسعه پایدار اتفاق می‌افتد، مردم اوقات فراغت خود را همراه با هم افزایی اجتماعی طی می کنند و به دنبال آن شعور اجتماعی مردم رشد می‌کند و با رشد شعور اجتماعی شهروندان، کیفیت زندگی شهروندان ارتقا پیدا خواهد کرد."
دبیرکل مجع جهانی شهرهای اسلامی فضای عمومی را فضایی می داند که فرد در آن از احساس آرامش و امنیت کامل برخوردار باشد و حس تعلق خاطر و هویت را در فرد ایجاد کند. مانند محله های قدیم که افراد به آن احساس تعلق خاطر داشته و دارند؛ "بچه کجایی؟ بچه جوادیه، بچه دروازه دولاب یا بچه نازی همه نشان تعلق خاطر به این فضا از شهر است."
"فضای عمومی جایی است که در آن، حقوق شهروندی رعایت شود. واقعیت این است که ما در زمینه زیرساخت ها و سخت افزاری کمبود آنچنانی نداریم. ما ظرفیت های خوبی در شهرهایمان داریم اما مدیریت شهری ما باید به این مقوله توجه بیشتری داشته باشد و انگیره شهروندان را برای استقاده از فصاهای عمومی بیشتر کند.
در کنار آن مردم ما -که بسیار آگاه هستند- به آموزش نیاز دارند. همانگونه که مردم ما برای مهمانی رفتن یک سری اصول و قواعد را حتی در لباس پوشیدن رعایت می کنند حضور در فضاهای عمومی هم نیازمند الزاماتی است که باید مشخص شده و آموزش داده شود."
یارزاده بر این نکته تاکید می کند که رعایت حقوق و وظایف شهروندی و نحوه تعامل شهروندان با یکدیگر در فضاهای فرهنگی و رعایت آن باید آموزش داده و رعایت شود.


 

 
دفعات مشاهده: 604 بار   |   دفعات چاپ: 4 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران مطرح کرد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۴/۱۱ | 
         به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، این آمار در حالی منتشر می شود که چین و آمریکا بتدریج وارد یک دوره رویارویی اقتصادی شده اند و پکن می خواهد نشان دهد نقش بی بدیلی در رشد اقتصادی دنیا دارد و فشار بر این کشور «چرخه تجارت جهان را مختل می کند».
اداره ملی آمار چین در گزارش خود آورده است ارزش رشد اقتصادی این کشور به ۱۲ هزار میلیارد دلار رسیده و رشد اقتصادی کشور نیز ۶.۹ درصد بوده است.
بر اساس این آمار، سرمایه گذاری چین در سال ۲۰۱۷ میلادی در صنایع فنی پیشرفته نزدیک به ۱۶ درصد بیش از سال ۲۰۱۶ میلادی بوده است.     
ارزش تبادلات تجاری خارجی این کشور در سال ۲۰۱۷ میلادی هم به حدود ۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد دلار رسیده است که معادل ۱۱.۵ درصد از کل تجارت جهان است.
در سال ۲۰۱۷ میلادی میزان سرمایه گذاری شرکت های چینی در خارج از کشور ۱۲۰ میلیارد و ۱۰۰ میلیون و رقم سرمایه گذاری مستقیم خارجی در این کشور هم ۱۳۱ میلیارد دلار بوده است.
اصلاحات در ساختار تجارت خارجی این کشور در این سال موجب شد تا چین شرایط بسیار خوبی را در این عرصه ایجاد کند.
همزمان وزارت بازرگانی چین تاکید کرده است حراست بهتر از محیط زیست، بهره وری درست و منطقی تر از منابع، افزایش آگاهی و دانش تولید کنندگان داخلی، موجب بهبود شرایط تجارت بین المللی شده است.
تنوع بخشیدن به کالاها، تولید اقلام کیفی تر، استفاده از فناوری های پیشرفته و هوشمند، سرمایه گذاری در امور تحقیقاتی مرتبط با تجارت بین الملل و شناخت بهتر بازار جهانی این قدرت را به چین داده است که تجارت بهتری در حوزه بین الملل داشته باشد و بتواند همچنان موتور محرکه اقتصاد جهانی باشد.
روزنامه چاینا دیلی از قول وزارت بازرگانی چین آورده است: این کشور قصد دارد در سال آینده میلادی اصلاحات بیشتری را در بخش های تجاری در نظر گیرد و توافقنامه های تجارت آزاد را با کشورهای مختلفی امضا کند.
چین معافیت های مالیاتی را برای بسیاری از شرکت های خارجی بسته به حیطه کاری آنها در نظر گرفته است این مقررات از سال جاری میلادی به اجرا گذاشته شده است و شرکت هایی که شامل آن شوند می توانند مالیات سال ۲۰۱۷ را به صورت برگشتی دریافت کنند.
رشد اقتصادی جهان بر اساس پیش بینی صندوق بین المللی پول در سال ۲۰۱۸ میلادی حدود ۳.۷ درصد پیش بینی شده است ولی چین امیدوار است در سال جاری میلادی به رشدی معادل ۶.۵ تا ۷ درصد دست پیدا کند.
دفعات مشاهده: 628 بار   |   دفعات چاپ: 6 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: پیش بینی آینده علم اقتصاد ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۳/۲۹ | 
  • به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، در حالیکه برخی افراد عنوان می‌کنند که اقتصاد برخلاف سابق چیزی برای عرضه کردن در دنیای جدید ندارد و یا دیگر چندان به درد بخور نیست، اما این زمینه علمی از هر آزمونی سرافراز بیرون آمده است.
  • اقتصاددانان هیچ دوره‌ای به این اندازه از جانب کسب‌و‌کارهای خصوصی مورد اقبال نبوده‌اند. طراحی بازارهای جدید از اهمیت بسیار زیادی در عصر اقتصاد اینترنتی برخوردار است و در این میان، دانشمندان حوزه کامپیوتر و بعد از آن اقتصاددانان هستند که نقش راهبری را در این حوزه ایفا می‌کنند.
  • گوگل و فیسبوک میلیاردها دلار مزایده بر اساس تئوری اقتصادی که یک زمانی مهجور واقع شده بود، انجام می‌دهند (تئوری مزایده‌های Visekey-Clarke-Groves). گوگل، فیسبوک، اوبر و شرکت Airbnb (شرکت خدمات مسافرتی) همه و همه اقتصاددانانی به منظور فهم و درک داده‌ها و طراحی مکانیسم‌های جدید اقتصادی استخدام کرده و می‌کنند. حتی بعضی از بازهای آنلاین نظیر Eve Online اقتصاددانانی جهت کمک به راه اندازی اقتصادهای مجازی استخدام کرده‌اند- یکی از همین اقتصاددانان به اسم Yanis Varoufakis از اقتصاد مجازی به اقتصاد واقعی نقل مکان کرد: وی بعدها به عنوان وزیر مالیه یونان انتخاب گردید.  اگر به دنبال فهم جهان و تبدیل آن به مکانی بهتر برای زندگی هستید، رشته‌ دانشگاهی بهتری از رشته اقتصاد در این خصوص وجود ندارد چون در هر زمینه‌ای می‌توان از آن بهره بردمنبع:
https://theeconreview.com/۲۰۱۸/۰۶/۰۴/how-are-economists-portrayed-by-the-media-lets-ask-them/
دفعات مشاهده: 696 بار   |   دفعات چاپ: 16 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری در حاشیه بازدید از انجمن علمی اقتصاد شهری ایران مطرح کرد؛ ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۳/۲۷ | 
       به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری در بازدیدی که از مجموعه انجمن علمی اقتصاد شهری ایران انجام داد از نزدیک در جریان اقدامات انجمن و ظرفیت ها آن قرار گرفت.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین در این بازدید ضمن تاکید بر ضرورت بکارگیری ظرفیت های انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در ارائه راهکارهای علمی و عملی و مشاوره برای توسعه و مدیریت شهرها به بیان نقطه نظرات خود در خصوص عملکرد این انجمن پرداخت.
وی در حاشیه این بازدید در جمع اعضای انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت: امروز باید نسبت به برون‌گرایی و درون‌زایی در اقتصاد شهری توجه لازم صورت گیرد. باید مدیران ما نسبت به شناخت عیوب اهتمام داشته باشند و نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنند.
دکتر آقامحمدی با بیان اینکه باید از سرمایه های موجود به بهترین شکل استفاده کنیم گفت: کشور ما در حال حاضر نرخ شهرنشینی بالایی دارد و نرخ بالای شهرنشینی کلید توسعه است، البته باید شهر مصرف کننده به شهر مولد تبدیل شود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ظرفیت زنجیره‌های ارزش افزوده در توسعه اقتصادی شهرها خاطرنشان کرد: شهرهای بزرگ نیز فرصت مناسبی برای زنجیره سازی افقی برای کنار هم قرار گرفتن فعالیت های مشابه هستند و این در حالیست که اقتصاد شهری ما دارای برخی خلاء ها در زنجیره ارزش و سودآوری است.

دفعات مشاهده: 1052 بار   |   دفعات چاپ: 18 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر
::
:: سایر مطالب این بخش: ::
:: به مناسبت سالگرد حادثه تروریستی مجلس - ۱۳۹۷/۳/۲۰ -
:: مجمع عمومی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران برگزار شد - ۱۳۹۷/۲/۳۰ -
:: رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران مطرح کرد - ۱۳۹۷/۱/۱۰ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - ۱۳۹۶/۱۲/۱۹ -
:: با حضور اعضای هیات مدیره برگزار شد - ۱۳۹۶/۱۲/۱۶ -
:: آماری قابل توجه از تمرکزگرایی در تهران - ۱۳۹۶/۱۲/۱۳ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - ۱۳۹۶/۱۲/۹ -
:: شاخصه های پایداری شهری بر اساس گزارش موسسه آرکادیس - ۱۳۹۶/۱۲/۸ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - ۱۳۹۶/۱۲/۷ -
:: دکتر پورزرندی عنوان کرد - ۱۳۹۶/۱۱/۲۹ -
:: دستیار ارشد ADBI مطرح کرد - ۱۳۹۶/۱۱/۲۹ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - ۱۳۹۶/۱۱/۲۸ -
:: رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران: - ۱۳۹۶/۱۱/۲۴ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - ۱۳۹۶/۱۱/۲۳ -
:: در نشست مشترک انجمن علمی اقتصاد شهری و دفتر مطالعات رسانه ها بررسی شد - ۱۳۹۶/۱۱/۱۶ -
:: دکتر پورزرندی در نشست اقتصاد شهری از منظر رسانه: - ۱۳۹۶/۱۱/۱۱ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - ۱۳۹۶/۱۱/۹ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - ۱۳۹۶/۱۱/۴ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - ۱۳۹۶/۱۱/۱ -
:: دکتر پورزرندی: - ۱۳۹۶/۱۰/۲۷ -
:: نماینده مردم مشهد در مجلس: - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - ۱۳۹۶/۱۰/۱۹ -
:: استاد دانشگاه وین: - ۱۳۹۶/۱۰/۱۶ -
:: رئیس فراکسیون روحانیت مجلس شورای اسلامی مطرح کرد - ۱۳۹۶/۱۰/۱۶ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - ۱۳۹۶/۱۰/۱۲ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - ۱۳۹۶/۱۰/۶ -
:: کارشناس مسایل شهری در نشست تخصصی همایش اقتصاد شهری عنوان کرد - ۱۳۹۶/۱۰/۴ -
:: ​با حضور جمعی از پژوهشگران و کارشناسان برگزار شد - ۱۳۹۶/۹/۲۸ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - ۱۳۹۶/۹/۲۸ -
:: اینتلیجنت ترنسپورت منتشر کرد - ۱۳۹۶/۹/۲۵ -
:: موسسه GoEuro منتشر کرد - ۱۳۹۶/۹/۱۸ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - ۱۳۹۶/۹/۱۳ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - ۱۳۹۶/۹/۱۱ -
:: نگاهی به مگاپروژه های توسعه شهری - ۱۳۹۶/۹/۹ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - ۱۳۹۶/۹/۴ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - ۱۳۹۶/۸/۲۹ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - ۱۳۹۶/۸/۲۴ -
:: آموزش های شهروندی برای عبور از مواقع بحرانی - ۱۳۹۶/۸/۲۳ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گزارش می دهد - ۱۳۹۶/۸/۱۶ -
:: راهبردی جدید در برنامه ریزی شهری - ۱۳۹۶/۸/۱۴ -
:: در حاشیه نمایشگاه مطبوعات صورت گرفت - ۱۳۹۶/۸/۱۰ -
:: در حاشیه نمایشگاه مطبوعات صورت گرفت - ۱۳۹۶/۸/۸ -
:: با نگاهی تخصصی به روزنامه نگاری شهری صورت گرفت - ۱۳۹۶/۸/۶ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - ۱۳۹۶/۸/۳ -
:: یورونیوز منتشر کرد - ۱۳۹۶/۸/۲ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - ۱۳۹۶/۷/۲۹ -
:: انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر کرد - ۱۳۹۶/۷/۲۷ -
انجمن علمی اقتصاد شهری ایران
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 68 queries by YEKTAWEB 3731