[صفحه اصلی ]   [ English ]  
:: صفحه اصلي آرشیو اخبار نشست‌های علمی یادداشتهای علمی ثبت نام تماس با ما جستجو نگره‌های اقتصادی بانک اطلاعات مدیریت شهری حمایت از کالای ایرانی ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
آشنایی با انجمن::
یادداشت های علمی::
بانکداری و مالیه شهری::
بانک اطلاعات مدیریت شهری::
اقتصاد‌مقاومتی؛ اقدام‌ و‌ عمل::
تصاویر منتخب::
گنجینه::
عضویت ::
مسابقات علمی::
خبرنامه تخصصی::
پیوندهای مفید::
برقراری ارتباط::
تسهیلات پایگاه::
::
نگره‌های اقتصادی

AWT IMAGE

..
تقدیر رئیس جمهور
AWT IMAGE
..
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
نظرسنجی
به نظر شما مطالب این سایت تا چه اندازه توانسته اطلاعات شما را در حوزه اقتصاد شهری افزایش دهد؟
خیلی زیاد
زیاد
متوسط
کم
خیلی کم
   
..
:: چالش های پیش روی توسعه شهری ::
 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۷/۱۵ | 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، جان شورت در کتاب" نظریه شهری(ارزیابی انتقادی)" جهانی شدن را به سه دوره تقسیم کرده و معتقد است در دور جدید و سوم جهانی شدن که پس از سال ۱۹۸۹ آغاز گردیده ارتباط اصلی بین شهرها و موضوعات جهانی نیز در این دوره پدید آمده است. مهمترین خصیصه دوره اخیر جهانی شدن، کاهش اهمیت) فضا- زمان) در جهان است. کره خاکی به واسطه سفرهای متوالی و ارزان تر بین المللی، اینترنت و جهانی شدن تصاویر و گزارشهای خبری مشترک منقبض و کوچک شده است. مکانها به یکدیگر نزدیک تر شده اند، اما تفاوت هایی در دسترسی پدید آمده است. شهرهای جهانی مکانهای تمرکز دسترسی جهانی هستند که با مکانهایی که تنها چند ساعت از هم دورند تفاوت دارند .به بیان دیگر، جهان در این دوره، به دهکده جهانی مبدل شده است، تفاوتهای بیشتر در این دهکده دارای  اهمیت است . جهـانی شـدن و اطلاعاتی شـدن فرایندهای تولیـد، توزیع و مدیریت به طرز عمیقی در حال تغییر ساختارهای اجتماعی و فضایی جهان است. از نظر مانوئل کاستلز و جوردی بورژا نیز ، این  صـریح‌ترین معنـی تمایز میان جهانی و محلی است. روشن است که اثرات اجتماعی- فضایی این تمایز برحسب سطوح توسعه کشورها، تاریخ شهرنشینی، فرهنگ و نهادهای شکل گرفته در آن‌ها متفاوت است. جهانی شدن اقتصاد در ساختار تولید، اشتغال و جابجایی کالا و افراد دگرگونی های چشم گیر ایجاد کرده است. فضا به عنوان تجلی جغرافیایی جامعه و زمینه ساز فعالیتهای اجتماعی و اقتصادی این دگرگونی ها را منعکس کرده و امکان ظهور و تداوم روابط طرح مقوله نوین را فراهم می آورد. ظهور مناطق جدید صنعتی، ایجاد شهرهای جهانی"بازاریابی فضا" و تغییرات فضا در درون شهرها دگرگونی های بارز فضایی را شامل می شود. در راستای تغییرات مذکور، تغییرات ساختاری ناشی از جهانی شدن، سبب تقلیل نقش دولت- ملت ها، از بازیگران یا واحدهای معنادار اقتصادی به میانجی گرهای تسهیل‌کننده روابط "محلی" و "جهانی"  و ظهور بازیگران و قدرت های نوین جهانی با عنوان دولت های محلی گردیده است. در چنین شرایطی دولت های محلی برای کسب جایگاه مناسب و نقش آفرینی شهرهایشان در رقابت های شهری به عنوان تنظیم گر فضای محلی با رویکرد جذب سرمایه گذاری بین المللی، به دنبال تنظیم و توسعه زیرساختهای شهری مبتنی بر استانداردهای جهانی می پردازند چراکه کسب جایگاه  مناسب در شبکه شهرهای جهانی منوط به داشتن استانداردهای لازم  در مؤلفه های مختلفی از جمله زیرساختهای شهری می باشد .
اجماع عمومی براین است که دولت های محلی با کارکردهای جهانی، مکانهای کلیدی در بیشتر جنبه های جهانی شدن هستند. همچنین اکثر محققان شهری بر این عقیده متفق القول اند که جهانی شدن پیوسته امور مالی و تقاضای جهانی شدن برای خدمات و مدیریت متمرکز، به عنوان عامل اصلی بازساخت فضایی، فرهنگی و اقتصادی در شهرهای جهانی محسوب می شود. در واقع شهر های پسا فوردیسم را با کارکردهای غالب  آن مورد شناسایی قرار می گیرند.
  
تسهیلات مطلب
سایر مطالب این بخش سایر مطالب این بخش
نسخه قابل چاپ نسخه قابل چاپ
ارسال به دوستان ارسال به دوستان


CAPTCHA
::
کلیدواژه ها: بازساخت فضایی | قدرت های نوین جهانی | شهرنشینی | دهکده جهانی | جان شورت | فرهنگی | اقتصادی |
دفعات مشاهده: 2903 بار   |   دفعات چاپ: 189 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر

انجمن علمی اقتصاد شهری ایران
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 47 queries by YEKTAWEB 3925